Prezes PiS mówił, że w programie jego partii opracowano plan zmian w administracji, która pod rządami obecnej ekipy nadmiernie się rozbudowała. Przewidziano też w nim przełamanie kryzysu samorządów, które otrzymują wiele zadań, a nie mają pieniędzy na ich wykonanie.

Reklama

Potrzebny jest zrównoważony rozwój, a nie pogłębianie różnic między regionami - mówił Jarosław Kaczyński. PiS chce też uporządkowania służb mundurowych i specjalnych, umocnienia CBA, NIK-u, uniezależnienia GUS i przywrócenia dawnych zadań IPN-u. Jarosław Kaczyński zaznaczył, że wszystkie proponowane zmiany są zgodne z obecną konstytucją.

Zapowiedział, że jego ugrupowanie będzie jednak zabiegać o uchwalenie nowej ustawy zasadniczej.

Jak dodał Jarosław Kaczyński, nie jest prawdziwy pogląd, że istnienie narodów i państw międzynarodowych musi prowadzić do konfliktów. - Akceptujemy wartości, które legły u podstaw zjednoczonej Europy, odrzucamy jednak hegemonizm, próby unifikacji - mówił prezes PiS-u. Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego, bogactwem Europy jest jej różnorodność kultur.

W hali Arena Ursynów w Warszawie rozpoczął się IV Kongres Prawa i Sprawiedliwości. Po odśpiewaniu Hymnu Polski delegaci uczcili minutą ciszy pamięć senatora PiS Zbigniewa Romaszewskiego, który zmarł dwa dni temu. Odmówiono też "Wieczny odpoczynek" w jego intencji.

Reklama

Główne elementy programu PiS to zdrowie, praca i rodzina. "Najważniejsze są sprawy społeczne" - mówił przewodniczący klubu parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak. Program to efekt między innymi objazdu kraju przez działaczy, którzy byli w każdym powiecie w Polsce, jest to też pokłosie pierwszej części Kongresu, podczas której odbywały sie dyskusje, panele i spotkania z ekspertami.

Uaktualniony program PiS-u, który będzie przedstawiony, przewiduje między innymi duże zmiany w służbie zdrowia, między innymi likwidację NFZ, jest też wsparcie na każde dziecko i dla Polski lokalnej.

To druga część IV Kongresu Prawa i Sprawiedliwości- pierwsza odbyła się na Śląsku. Bierze w niej udział około 1200 delegatów.