Chciałbym, żeby wypowiedział się na ten temat Jaceniuk. Nie można wykluczyć bałaganu albo tego, że mają jakiegoś rosyjskiego kreta w instytucji sanitarnej. Trzeba powiedzieć Jaceniukowi, że jeżeli będą z nami tak pogrywali, to polska opinia publiczna nie będzie tolerowała takiej, a nie innej polityki rządu - powiedział senator w Radiu ZET.

Reklama

>>>Ukraina blokuje polskie mięso

Były premier dodał, że to Rosja ponosi odpowiedzialność za to, że w Europie rozprzestrzenia się afrykański pomór świń. To zachowanie wobec nas ze strony Rosji jest skandaliczne. Ta epidemia afrykańskiego pomoru świń jest z Rosji, gdzie w ostatnich latach zanotowano kilkaset przypadków występowania tej choroby. To jest po prostu skandal. Rosja ponosi odpowiedzialność wobec Europy za to, że jakiś szwindlarz sprowadził niekontrolowane mięso zarażone tą chorobą, a kiedy ta choroba rozprzestrzenia się poza granicami tego kraju, represjonuje swoje ofiary, w tym właśnie między innymi nas - mówił Cimoszewicz.

>>>Sawicki: Ukraina nie zachowuje się w porządku

Polityk uważa, że są mechanizmy, żeby trzepnąć Rosję po skórze.

Unia Europejska powinna uruchomić skup wieprzowiny w tych rejonach. Przy czym nie chodzi tylko o to, żeby się rolnicy na Podlasiu nie buntowali, tylko chodzi o to, żeby pokazać takim właśnie graczom, jak Rosja, że są nieskuteczni, że to nie działa - stwierdził Włodzimierz Cimoszewicz.