Jego podstawą będzie decentralizacja władzy na wzór polskiego samorządu oraz amnestia pod określonymi warunkami - zapowiedział podczas konferencji prasowej w Warszawie.

Reklama

Uroczystości 25-lecia czerwcowych wyborów odbyły się pod znakiem Ukrainy. Petro Poroszenko, ukraiński prezydent-elekt podkreśla, że przyszłość jego kraju była najczęściej podejmowanym tematem przez światowych przywódców obecnych na obchodach. Podczas konferencji prasowej po zakończeniu uroczystości, Petro Poroszenko podkreślił, że w Warszawie miał okazję do rozmów z wieloma przywódcami. Poza prezydentem USA Barackiem Obamą, byli to liderzy państw europejskich. Większość z nich potwierdziła przyjazd na uroczyste zaprzysiężenie do Kijowa.

Podsumowanie tych rozmów daje nam powody, by żywić optymizm - powiedział Poroszenko. Ukraiński polityk podkreślił, że przede wszystkim ważne były słowa amerykańskiego prezydenta, który w przemówieniu wygłoszonym na placu Zamkowym w Warszawie zapewnił, że Ukraina może liczyć na pomoc USA.

Podczas obchodów rocznicy lądowania w Normandii rozmowy amerykańsko-ukraińskie na najwyższym szczeblu będą kontynuowane. Problemy ukraińskie mają być też jednym z tematów rozmów G7 - dodał Poroszenko.