Kontrola NIK wykazała, że zdarzało się, iż w zagranicznych placówkach część osób było zatrudnianych z pominięciem konkursów, bez kwalifikacji i znajomości języków. Posady sekretarzy ambasad otrzymali np. socjolog, z doświadczeniem pracy w gastronomii, czy magister plastyki. CZYTAJ WIĘCEJ>>>>

Reklama

Michał Safianik z biura prasowego MSZ podkreśla, że na przykład doniesienia o zatrudnieniu kelnerki są nieprawdziwe, bo osoba ta jedynie podczas studiów pracowała dorywczo w gastronomii, a ponadto, jak podkreśla, ukończyła uniwersytet Jagielloński i ma doświadczenie menedżerskie.

Żadna praca nie hańbi - zaznacza Michał Safianik i podkreśla, że kobieta z doświadczeniem kelnerskim okazała się być dobrą pracownicą placówki dyplomatycznej.

Dyrektor biura prasowego MSZ podkreśla, że na niektóre kierunki brakuje chętnych do pracy w placówkach dyplomatycznych. Tam właśnie dokonano naboru w trybie specjalnym. Nie oznacza to jednak, jak zaznacza, że złamano tym samym prawo. Michał Safianik wyjaśnia, że dyrektor generalny służby zagranicznej MSZ w celu obsadzenia tzw. ciężkich stanowisk musiał sięgnąć po kandydatów z rezerwy kadrowej.

Michał Safianik zaprzecza także, że niektórzy z pozytywnie zakwalifikowanych pracowników nie znali języków obcych. Jak wyjaśnia - kandydaci przechodzą specjalne egzaminy potwierdzające znajomość języków; przechodzą też trzymiesięczne szkolenia przed wyjazdem na placówkę.

Około 16 proc. spośród 38 zbadanych przez NIK stanowisk w służbie zagranicznej obsadzono z pominięciem wymaganego prawem trybu. W efekcie, zdaniem NIK, na placówki wyjechały osoby o kwalifikacjach budzących wątpliwości.