Poseł PiS Witold Waszczykowski krytykuje działania unijnej dyplomacji. Czy Catherine Ashton rozwiązała jakąkolwiek sprawę? - pytał poseł w radiowej Jedynce.
Zapytany o szanse Radosława Sikorskiego na objęcie stanowiska po dotychczasowej szefowej unijnej dyplomacji, poseł PiS stwierdził, że obecny minister spraw zagranicznych powinien znaleźć się jak najszybciej, jak najdalej od Polski.


Reklama

Zdaniem Witolda Waszczykowskiego, wspólna unijna polityka zagraniczna nie istnieje, a główne działania w tej dziedzinie prowadzą Niemcy. Czasem robią to przy pomocy Francji i Wielkiej Brytanii. Urząd wysokiego przedstawiciela Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa nie jest urzędem dyplomacji tylko formalnie służbą działań zewnętrznych, czyli utrzymywania stosunków, kontaktów ze światem - powiedział poseł PiS. Radosław Sikorski jest oficjalnym kandydatem Polski na objęcie stanowiska szefa unijnej dyplomacji. Decyzje w sprawie obsady tej funkcji mają zapaść na kolejnym szczycie pod koniec sierpnia.