Prawo tworzone w dziedzinie rynku wewnętrznego wpływa bezpośrednio na życie obywateli i działalność przedsiębiorstw. Elżbieta Bieńkowska będzie odpowiedzialna za usuwanie barier na jednolitym rynku, na które skarżą się między innymi polskie firmy. Utrudnienia powodują, że często przegrywają w konkurencji z firmami z Zachodu.

Reklama

Jednolity rynek to sedno Unii Europejskiej, od niego wszystko się zaczęło, dopiero później następowała integracja polityczna Wspólnoty. Teka, którą otrzymała Polska, jest jedną z ważniejszych w Komisji Europejskiej. W przeszłości zwykle przypadała ona starym krajom Unii.

CZYTAJ WIĘCEJ: Juncker przedstawił listę komisarzy. Jest Bieńkowska>>>

W tej obecnej, już odchodzącej Komisji, jednolitym rynkiem zajmuje się Francuz. Natomiast Elżbieta Bieńkowska dostanie dodatkowo przemysł. A zatem oprócz wolnego przepływu usług, będzie się także zajmować wolnym przepływem towarów. Będzie również mogła pilnować interesów przemysłu zwłaszcza teraz, gdy w Unii do głosu dochodzą zwolennicy radykalnej walki ze zmianami klimatycznymi.

Bieńkowska? Profesjonalistka!

Elżbieta Bieńkowska, od listopada ubiegłego roku - wicepremier i minister infrastruktury i rozwoju w rządzie Donalda Tuska, wcześniej - minister rozwoju regionalnego. Jest wieloletnim praktykiem zarządzania i wdrażania europejskich programów współfinansowanych z funduszy pomocowych i strukturalnych. W kraju - zwolenniczka decentralizacji władzy publicznej, w tym zarządzania polityką spójności UE w Polsce.

Wicepremier Bieńkowska cieszy się wśród unijnych polityków opinią profesjonalistki, zna także zasady działania urzędniczej machiny Unii. Zdaniem polskich ekspertów, sprawdziła się jako fachowiec, odpowiadając zarówno za sprawne wydanie pieniędzy z unijnego budżetu w latach 2007-2013, jak i w negocjacjach kolejnego budżetu do 2020 roku.

Elżbieta Bieńkowska ma także duże doświadczenie w pracy samorządowej. Odbyła staże w ministerstwie spraw zagranicznych oraz w administracji brytyjskiej. Pełniła funkcję dyrektora wydziału rozwoju regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach. Kierowała też Śląskim Centrum Przedsiębiorczości.

W latach 2002-2007 była wiceprzewodniczącą rady nadzorczej Górnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. Pełniła też funkcję koordynatora i negocjatora zespołu, tworzącego Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego na lata 2007-2013, doprowadzając do przyjęcia tego programu w grupie pierwszych pięciu programów regionalnych w Polsce.

Wykładała na Politechnice Śląskiej w ramach II edycji Europejskich Studiów Podyplomowych z zakresu programów strukturalnych Unii Europejskiej.

Z regionu do ministerstwa

W 2007 roku została zaprzysiężona na stanowisko ministra rozwoju regionalnego w rządzie Donalda Tuska. W 2011 została wybrana do Senatu jako bezpartyjna kandydatka z ramienia Platformy Obywatelskiej. Dwa lat później objęła funkcję wicepremiera i ministra infrastruktury i rozwoju.

Elżbieta Bieńkowska urodziła się 4 lutego 1964 roku w Katowicach. Ukończyła Wydział Filologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jest także absolwentką Krajowej Szkoły Administracji Publicznej w Warszawie i studiów podyplomowych w Szkole Głównej Handlowej.

Jest laureatką Nagrody Kisiela oraz Wiktora w kategorii „Polityk Roku”. Zamężna, ma troje dzieci. Mieszka w Mysłowicach.

CZYTAJ WIĘCEJ: 87 tys. zł dla komisarz Bieńkowskiej. Plus wysoka emerytura>>>

Reklama

ZOBACZ TAKŻE: Nowa pani komisarz ma tatuaże. Zobacz >>>