Szef klubu PO Rafał Grupiński przekonywał, że były szef dyplomacji wykorzysta na nowym stanowisku swoje ministerialne doświadczenie.

Reklama

Będzie na pewno bardzo dobrym marszałkiem, dobrze rozumie jaką rolę pełni marszałek, musi być marszałkiem całego Sejmu a nie tylko koalicji - stwierdził Rafał Grupiński.

Nowy marszałek po wyborze zapewniał, że jego kontrowersyjne wypowiedzi o "dorzynaniu watahy", nie odnosiły się do opozycji. Joachim Brudziński z PiS nie wierzy w przemianę Radosława Sikorskiego.

Nie jestem dotknięty łaską wiary w to, że Sikorski pod wpływem stanowiska, które Platforma ofiarowała mu na otarcie łez, że nie został wicepremierem, posłuży do zmiany jego wizerunku, przetrzymamy to - podkreślił poseł PiS.

Wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich z SLD powiedział, że Sojusz zdecydował się nie głosować przeciw kandydatowi PO, gdy Radosław Sikorski zabrał głos w trakcie debaty, choć początkowo nie chciał tego zrobić.

Zmieniliśmy swoje zdanie, pozwalamy rozpocząć Sikorskiemu swoją kartę na nowo - zaznaczył Jerzy Wenderlich.

Europoseł PSL Jarosław Kalinowski twierdzi, że teraz Radosław Sikorski będzie budował wizerunek marszałka koncyliacyjnego. Wykorzysta to stanowiska do zbudowania wizerunku męża stanu, symptomatyczna jest jego odpowiedź na sprawę Ostachowicza i Wasiak, gdy powiedział dziennikarzom, żeby na to pytanie odpowiadali politycy, ale już nie on - ocenił eurodeputowany PSL.

Jarosław Gowin z klubu Sprawiedliwa Polska przekonywał, że Radosław Sikorski wraz z Grzegorzem Schetyną szykują się do politycznego ataku na Donalda Tuska. Przewidywałem, że Sikorski będzie marszałkiem koncyliacyjnym, przewidywałem, że Rafał Grupiński pozostanie szefem klubu PO, przewiduję również, że Sikorski i Schetyna są skazani na sojusz przeciwko Donaldowi Tuskowi, przekonacie się państwo, że i w tym miałem rację - skwitował prezes Polski Razem.

Barbara Nowacka z Twojego Ruchu mówiła, że jej partia podchodzi do Sikorskiego z rezerwą. Dodała, że jest jednak kilka rzeczy, które nowy marszałek Sejmu powinien według niej zrobić. Debata o euro, dyskusja o polityce energetycznej, kwestia systemu emerytalnego i dyskusja o komisji ws. likwidacji WSI, to nasze oczekiwania - wyliczała Barbara Nowacka.

Doradca prezydenta Henryk Wujec twierdzi, że Radosław Sikorski dojrzał do nowego stanowiska. Marszałek musi pełnić taką funkcję, by jednoczyć, to nie wynika z konieczności zmiany jego wizerunku, tylko z miejsca, w którym jest, da sobie z tym radę - powiedział Henryk Wujec.

Wyboru marszałka Sejmu dokonano w środę. Za Radosławem Sikorskim głosowało 233 posłów, przeciw było 143, a 62 wstrzymało się od głosu.