Nowy szef resortu Cezary Grabarczyk zakończył współpracę z wiceministrem Michałem Królikowskim. Marek Biernacki uważa, że taka decyzja może spowodować spowolnienie pracy nad nowelizacją kodeksu karnego.

Reklama

Spodziewałem się tej dymisji, ale prosiłem ministra Grabarczyka, by wiceminister mógł zakończyć pracę nad reformą kodeksu karnego - mówił były szef resortu sprawiedliwości. Nowelizacja wiąże się również z reformą kodeksu postępowania karnego, która ma wejść w życie lipcu przyszłego roku.

Zdaniem Marka Biernackiego, informacja o tym, że Monika Płatek miałaby zastąpić Michała Królikowskiego, to jedynie żart. - Pani profesor była ekspertem Twojego Ruchu i zwalczała tak zwaną ustawę o bestiach. Trudno, by osoba, która nie zgadzała się z tymi przepisami, teraz ich broniła przed Trybunałem Konstytucyjnym i realizowała je, będą w ministerstwie - ocenił Marek Biernacki. Nie wyobraża on sobie profesor Płatek w resorcie sprawiedliwości, gdyż - jego zdaniem - byłoby to szaleństwo.

Michał Królikowski powiedział dziennikarzom, że nowy minister Cezary Grabarczyk nie ma do niego wystarczającego zaufania. Przyznał, że chodzi o fundamentalne różnice między nim a ministrem, zarówno dotyczące kwestii ideologicznych, jak i innego spojrzenia na zmiany w prawie.