Krzysztof Gawkowski powiedział, że SLD nie poprze kandydata PiS na stanowisko marszałka Sejmu. - Zostaliśmy ośmieszeni jako państwo i marszałek powinien odejśćstwierdził sekretarz generalny SLD w Radiu ZET. Dodał jednak, że "to Platforma Obywatelska powinna wskazać inną osobę".

Jeśli nie będzie konstruktywnego kandydata, to SLD złoży swój wniosek, w którym będzie wynegocjowany kandydat. Nie osoba, którą PiS bierze sobie spod grubego palca - tłumaczył brak poparcia dla Andrzeja Smirnowa, którego kandydaturę wysunęło Prawo i Sprawiedliwość.

Radosława Sikorskiego krytykowała i broniła jednocześnie Julia Pitera. - Mówił o czymś, czego nie słyszał na własne uszy i nie widział na własne oczy. Powtarzał coś, co gdzieś usłyszał. Dziwię się państwa oburzeniu, bo permanentnie słyszę w radio i telewizji takie wystąpienia, gdzie ludzie się zarzekają, że coś było, choć nie było - mówiła europosłanka PO. Tłumaczyła, że milczenie Donalda Tuska było spowodowane decyzją Ewy Kopacz o znalezieniu wszystkich notatek przekazywanych Pałacowi Prezydenckiemu z wizyt zagranicznych Donalda Tuska za granicą. – Takiej informacji tam nie było – stwierdziła Pitera.

Gdyby jakiś przywódca mi zaproponował, żebym sobie wzięła Lwów, to bym zapamiętała - powiedziała Monika Olejnik. - Nie. To naturalne, że na wszelki wypadek się to weryfikuje – odpowiedziała Pitera.

CZYTAJ TAKŻE: Putin przypomina, że Lwów był polski. "Nie wiedział pan o tym?">>>

CZYTAJ WIĘCEJ: Sikorski ujawnia kulisy rozmowy Tuska z Putinem. Padła propozycja rozbioru Ukrainy?>>>

Adam Hofman mówił, że dokładna lektura artykułu POLITICO pozwala stwierdzić, że Sikorski nie raz w rozmowie z Benem Judah mówił o rozbiorze Ukrainy. – Marszałek Sikorski mówił, że Polska była bombardowana propozycjami rozbioru Ukrainy, a dalej, że nawet, kiedy prezydentem był już Mediediew. Więc nie raz, ale wiele razy i to w różnych miejscach – mówił polityk PiS.

Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości stwierdził, że zaprzeczenie Donalda Tuska jest wymuszone. – Tusk musi w ten sposób mówić – stwierdził. Podkreślił, że wpadka Sikorskiego wspólnie z wypowiedzią Ewy Kopacz „osłabia pozycję Polski”. – Opinia międzynarodowa jest zgodna, że pozycja Polski ucierpiała na tym wywiadzie. To wystarczy, żeby zmienić drugą osobę w państwie. Sikorski potraktował Polaków niepoważnie. To również jest powód, żeby go odwołać – stwierdził rzecznik PiS.

Wicemarszałkini Sejmu, Wanda Nowicka, stwierdziła, że Radosław Sikorski został ukarany bez odwołania ze stanowiska marszałka Sejmu. – To, że został upokorzony, to jest wielka kara. Jego dalsza kariera stoi pod znakiem zapytania – mówiła i dodała, że sprawę rozstrzygnął Tusk, który w piątek zaprzeczył, że Władimir Putin nie składał mu propozycji rozbioru Ukrainy. – Gdyby Donald Tusk nie zabrał głosu, sytuacja wyglądałaby zupełnie inaczej. Zagrożenie byłoby dużo większe – stwierdziła polityk Twojego Ruchu.