To inwestycja w przyszłość stosunków polsko-izraelskich. Tak prezydent mówi o otwieranej dziś ekspozycji stałej w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Bronisław Komorowski otworzy ją wspólnie z prezydentem Izraela Reuwenem Riwlinem. Obaj przywódcy rozmawiali dziś w Pałacu Prezydenckim, między innymi o muzeum. Zdaniem polskiego prezydenta, ten obiekt to dobra inwestycja w przyszłość relacji polsko-izraelskich i równie dobre podsumowanie wielowiekowej obecności Żydów i ich kultury w Polsce.

Reklama

Prezydent Komorowski wyraził też wolę pogłębiania dobrych już relacji polsko-izraelskich, między innymi w obszarze gospodarki i innowacji. Przypomniał, że to pierwsza wizyta zagraniczna obecnego prezydenta Izraela. Reuwen Riwlin zaprosił Bronisława Komorowskiego do rewizyty w Izraelu. Stwierdził, że dzisiejsze otwarcie muzeum podsumowuje tysiąc lat współpracy między Żydami a Polakami. Podkreślił, że nowe pokolenia muszą być kształcone w duchu wzajemnego szacunku. Przestrzegł też przed ekstremizmami.

Polska i Izrael podpisały też umowę o współpracy badawczo-rozwojowej. Zakłada ona współpracę między ośrodkami badawczo-rozwojowymi obu krajów. Taka współpraca jest dla Polski niesłychanie atrakcyjna - mówił prezydent Bronisław Komorowski.

ZOBACZ TAKŻE: Bohater największej afery III RP powrócił z Izraela do Polski>>>