Chodzi o plan inwestycyjny szefa Komisji Europejskiej opiewający na 315 miliardów euro, który ma doprowadzić do ożywienia gospodarczego w Unii Europejskiej.

Reklama

Na Forum Zmieniamy Polski Przemysł 2015 Jerzy Buzek podkreślił, że najpóźniej do czerwca Polska powinna przedstawić solidne projekty gospodarcze finansowane w ramach tego pomysłu.

- Cała Europa będzie przygotowywała od nowa swoje plany, bo obecne są cząstkowe i nie dają efektu domina, by taki projekt generował kolejne już bez udziału Komisji, rządów - wyjaśniał.

Jerzy Buzek w swoim wystąpieniu sporo miejsca poświęcił sytuacji na Ukrainie.

- Na wschód od nas trwa wojna. Od dłuższego czasu przestaliśmy się łudzić i myślę, że teraz przestała się łudzić Europa, a nawet cały świat - podkreślał. Według niego, tylko zwycięstwo gospodarcze nad tym, jak to określił, "nuklearnym gigantem ze wschodu" może dać sukces w dłuższej perspektywie, tak jak to było w latach 80. - Związek Radziecki załamał się, ponieważ nie był w stanie wytrzymać konkurencji - zaznaczył.

W jego opinii, będzie to oczywiście długa droga. Jerzy Buzek podkreślił, że robimy to już od pewnego czasu uniezależniając się energetycznie.

Reklama