Przyznał, że podobne wnioski przyniósł zlecony w grudniu wewnętrzny audyt. Zalecenia NIK-u mają być przy tym wdrażane, zespół informatyków został wzmocniony, a system informatyczny będzie testowany i udoskonalany. Hermeliński zapewnił dodatkowo, że Komisja dołoży wszelkich starań, by tegoroczne wybory przeprowadzono rzetelnie.

Reklama

Przewodniczący PKW poinformował też, że głosy w najbliższych wyborach - prezydenckich - będą zliczane dwutorowo - zarówno ręcznie, jak i przez system. Ma to być test dla programu. Wyniki po niedzielnym głosowaniu mają pojawić się najwcześniej we wtorek. Nie wiadomo, jak będą zliczane głosy w jesiennych wyborach parlamentarnych.

NIK zarekomendował dziś przeprowadzenie wyborów prezydenckich bez wsparcia informatycznego. Zdaniem szefa Izby, Krzysztofa Kwiatkowskiego, Krajowe Biuro Wyborcze jest niewystarczająco przygotowane do komputerowej obsługi głosowania. W odniesieniu do wyborów parlamentarnych, które odbędą się na jesieni, NIK wskazuje, że istnieje ryzyko, iż system informatyczny nie będzie gotowy.

Najwyższa Izba Kontroli ujawniła też szereg nieprawidłowości w działaniach KBW i zapowiedziała zgłoszenie ich do prokuratury i ABW.

CZYTAJ WIĘCEJ: Błędy krytyczne, możliwość korupcji, wyciek danych. NIK miażdży Krajowe Biuro Wyborcze>>>