Dziwię się, że prezydent zajmuje się kwestią wieku emerytalnego kiedy wiadomo, że parlament nie będzie mógł tego przyjąć. Prezydent musi powiedzieć wprost, że wcześniejszy wiek emerytalny to są niższe emerytury - stwierdził Ryszard Petru w TVN24.

Reklama

Według lidera Nowoczesnej.PL, uchodźców trzeba przyjąć w sposób bardzo bezpieczny i rozlokować w kraju. - Musimy mieć wspólne silne stanowisko w ramach Polski i wypracować to stanowisko razem z UE i powiedzieć sobie gdzie jest szlaban - uważa Petru.

Prezydent ma dziś złożyć do Sejmu zapowiadany w kampanii wyborczej projekt ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego - dowiedziała się IAR. Niebawem ma też pojawić się prezydencka ustawa o podwyższeniu kwoty wolnej od podatku - wynika z informacji uzyskanych w Kancelarii Prezydenta. O tym, że projekty są już gotowe Andrzej Duda mówił w piątek w Olszance na Mazowszu. Prezydent wyraził nadzieję, że posłowie zdołają przegłosować obie ustawy.

W kampanii wyborczej przed wyborami prezydenckimi Andrzej Duda zapowiadał, że będzie zabiegał o powrót do niższego wieku emerytalnego. Jedną z rozważanych przez niego opcji jest wprowadzenie okresu składkowego, który uprawniałby do emerytury.

Reklama

Z kolei kwota wolna od podatku miałaby zostać podwyższona do poziomu, dzięki któremu najmniej zarabiający nie płaciliby podatku dochodowego. Według prezydenta, kwota ta mogłaby wzrosnąć do co najmniej 8 tysięcy złotych.