Prawo i Sprawiedliwość domaga się od rządu informacji o tym w jaki sposób zamierza zapewnić bezpieczeństwo obywateli w związku z planowanym przyjęciem uchodźców z Syrii. Przed Ośrodkiem dla Cudzoziemców w Białej Podlaskiej prezes partii Jarosław Kaczyński mówił, że chodzi o to, by decyzje jakie zostały podjęte nie doprowadziły do powstania zagrożeń, a także o przekazanie informacji jak to ma dokładnie wyglądać.

Reklama

Jarosław Kaczyński pytał czy rzeczywiście ma być tak, że w Białej Podlaskiej śluza epidemiologiczna dla uchodźców ma działać obok budynków, które nie mają żadnych zabezpieczeń czyli w sytuacji, w której zagrożenia mogą powstać. Prezes PiS mówił też, że chodzi o elementarną przyzwoitość władzy wobec własnych obywateli. Przyzwoitość, której zawsze można wymagać, a której w szczególności należy wymagać w państwie demokratycznym - dodał.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości mówił, że wokół sprawy uchodźców jest ogromne zamieszanie i brakuje wiarygodnych informacji. Zauważył, że w opinii publicznej krążą nawet informacje o 15 ośrodkach dla uchodźców, które miałyby powstać w różnych częściach kraju.

Reklama

Prezydent Białej Podlaskiej Dariusz Stefaniuk mówił, że władze miasta bezskutecznie starają się uzyskać informacje czy właśnie do tego miasta mieliby zostać skierowani uchodźcy do śluzy epidemiologicznej. W tym celu samorząd wysłał pisma do wojewody i dyrektora urzędu do spraw uchodźców. Niestety nie mamy żadnych informacji, a mieszkańcy miasta się ich dopominają - wskazywał Dariusz Stefaniuk.