Reklama

W tej kadencji jest wyjątkowo dużo posłów debiutujących, bo aż 215. Dla nich odbiór zaświadczenia to rzeczywiście moment szczególny. Nowi posłowie czekają teraz na złożenie ślubowania. Niektórzy nie mogą się już doczekać rozpoczęcia pracy w parlamencie.

Szyman Ziółkowski, mistrz olimpijski w rzucie młotem do Sejmu dostał się z list Platformy Obywatelskiej. Jest debiutantem. Cały czas aktywny sportowo. Zamierzą tę aktywność łączyć z mandatem poselskim. Informacyjnej Agencji Radiowej powiedział, że chciałby przenieść do Sejmu zasady rywalizacji fair play, które obowiązują w sporcie.

W ławach poselskich Prawa i Sprawiedliwości zasiądzie Daniel Milewski, który na Wiejską wraca po latach. Był marszałkiem Sejmu Dzieci i Młodzieży podczas sesji " Poseł naszych marzeń". Później współpracował z politykami PiS-u - Mariuszem Antonim Kamińskim i Grażyną Gęsicką. Jak mówi, chce te doświadczenia wykorzystać w pracy parlamentarnej.

Poseł Nowoczesnej Adam Szłapka ma już za sobą doświadczenia w służbie publicznej. Pracował w Kancelarii Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Bycie posłem nazywa kolejnym wyzwaniem. Mówi, że osobiście interesują go sprawy zagraniczne. Ale to na czym nam najbardziej zależy to uproszczenie prawa gospodarczego i podatkowego przyjaznego przedsiębiorcom - wyjaśnia.

Krzysztof Paszyk z PSL-u to również debiutant sejmowy. Przez rok był przewodniczącym sejmiku wielkopolskiego. Pytany o plany mówi, że chce pracować na rzecz swego regionu - północnej Wielkopolski. Jest tam wiele do zrobienia szczególnie jeśli chodzi o infrastrukturę - mam na myśli drogę krajową nr 11. Tysiące ludzi codziennie dojeżdża stamtąd do Poznania. Dzisiaj stan natężenia ruchu na tej drodze jest makabryczny - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej.

Nie wszyscy nowo wybrani posłowie przybyli do Sejmu po odbiór zaświadczeń. Mogą to zrobić w innym terminie lub dostaną je pocztą.