Szkolenie dla nowych posłów. W Sejmie m.in. Gliński, Liroy, Kukiz i Krzywonos. ZDJĘCIA
1 Sesja wprowadzająca – jak oficjalnie nazywa się szkolenie, składa się z trzech bloków tematycznych – pierwszym jest rola posła w stanowieniu prawa i jego pozycja ustrojowa, drugi to kwestie związane z prowadzeniem biur poselskich i uposażeniami, ostatni zajmuje się aspektami technicznymi związanymi z obsługą systemu do głosowania. Główna część odbywa się na Sali plenarnej. Oprócz tego nowi posłowie zostaną otoczeni opieką pracowników Sejmu, którzy wskażą drogę do poszczególnych pomieszczeń budynku przy Wiejskiej. Przewidziano także konsultacje indywidualne.
PAP / Leszek Szymaski
2 Profesor Piotr Gliński, dobrze znany z kandydowania na stanowisko premiera w 2013 roku, dziś zawitał na Wiejską już w charakterze przyszłego parlamentarzysty. Optymistycznie odniósł się do faktu, że będzie aż 215 nowych posłów. "To dobrze dla demokracji, że jest wymiana elit i dobrze dla Polaków. Nowo wybrany Sejm na pewno będzie ciężko pracował, będziemy odpowiedzialni za to, żeby w Polsce była pozytywna zmiana" – powiedział profesor Gliński.
PAP / Leszek Szymaski
3 Lider trzeciej sejmowej siły - Paweł Kukiz, także pojawił się dziś w Sejmie. „Mam nadzieję, że nie zasnę. Na szkoleniu w Sejmiku Dolnośląskim przysypiałem.” – przyznał Kukiz. Gmach nie zrobił na nim większego wrażenia, bo był już w nim przy różnych okazjach – np. podczas konferencji prasowych. Muzyk stwierdził, że „nie przyszedł siedzieć w ławach, tylko pracować”.
PAP / Marcin Obara
4 Piotr Liroy Marzec z ugrupowania Kukiz’15 specyficznym ubiorem zwrócił na siebie uwagę mediów. Nie miał marynarki, przyszedł za to do Sejmu w czapce z daszkiem. Zaprzeczył jednak jakoby miał chodzić w niej zawsze - Nie sądzę, żebym w czapce wchodził na mównicę – mówił. W rozmowie z Radiem Zet przyznał, że jeśli będzie trzeba to włoży garnitur. W rozmowie z dziennikarzami zaznaczył, że „nie przyszedł do Sejmu burzyć, tylko budować”.
PAP / Leszek Szymaski
5 Niektórzy już zapowiedzieli, czym chcą się zajmować w XVIII kadencji Sejmu. Henryka Krzywonos-Strycharska z Platformy Obywatelskiej w rozmowie dla TVN 24 zadeklarowała, że zajmie się głównie polityką społeczną i rodziną, nie wykluczyła jednak pracy w innych komisjach. Dała tez do zrozumienia jak ważna jest dla niej lojalność wobec ugrupowania - „Mogę obiecać, że nie zmienię partii, gdyż to z jej ramienia się tu dostałam” – dodała.
PAP / Leszek Szymaski
6 Syn byłego premiera i kandydata na prezydenta Włodzimierza Cimoszewicza, dostał się do Sejmu z ramienia Platformy Obywatelskiej. Tomasz Cimoszewicz, jak sam mówił, zna budynek doskonale, choć był w nim dość dawno –„ ostatni raz byłem w Sejmie w latach '90. Wtedy zdarzało mi się tutaj być, ale bardziej, jako towarzysz mojego ojca w różnych momentach jego kariery”.
PAP / Marcin Obara
7 Nowym, choć już stałym bywalcem Sejmu jest ustępujący minister zdrowia Marian Zembala. Nie zabierał jednak głosu w sprawie dalszego finansowania metody in vitro. Zaznaczył, że jest tu w charakterze nowego posła, a na wyjaśnienia w kwestii zdrowia przyjdzie czas kiedy indziej.
PAP / Marcin Obara
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję