Wicemarszałek Sejmu, Małgorzata Kidawa-Błońska, poprze Tomasza Siemoniaka w wyborach szefa Platformy Obywatelskiej. Kidawa-Błońska powiedziała w Jedynce, że Siemoniak przedstawił ciekawszą propozycję programową, zakładającą szersze otwarcie Platformy, będzie też w stanie zasypać wewnętrzne podziały w partii. Kidawa-Błońska skrytykowała wypowiedź kontrkandydata Siemoniaka, Grzegorza Schetyny. Powiedział on, że Tomasz Siemoniak jest politykiem z drugiego szeregu i człowiekiem Ewy Kopacz. Zdaniem Kidawy-Błońskiej, Schetyna nie powinien w ten sposób mówić o swym koledze partyjnym.

Reklama

Wicemarszałek oświadczyła, że nie obawia się rozłamu w Platformie. Dodała, że w obecnej sytuacji politycznej szef partii powinien zostać wybrany szybko. Małgorzata Kidawa-Błońska uznała za bardzo niebezpieczny wczorajszy incydent przy granicy turecko-syryjskiej. Lotnictwo tureckie zestrzeliło tam rosyjski samolot. Wicemarszałek powiedziała, że w Syrii trwa próba sił i z pozoru drobne wydarzenie może doprowadzić do poważnego konfliktu.

Wicemarszałek poinformowała, że w porządku dziennym dzisiejszego, jednodniowego posiedzenia Sejmu są trzy projekty ustaw. Pierwszy dotyczy wprowadzenia 65-procentowego podatku od odpraw dla managerów spółek skarbu państwa, a drugi, przygotowany przez Polskie Stronnictwo Ludowe, przechodzenia na emeryturę po 40 latach pracy. Sejm zajmie się też obywatelskim projektem ustawy, dotyczącym samorządu.