Chcemy angażować się w pomoc humanitarną, jesteśmy solidarni w tych rozwiązaniach, które dotyczą pomocy humanitarnej dla imigrantów, chcemy żeby były wzmocnione zewnętrzne granice strefy Schengen - mówiła premier przed wylotem do Brukseli.

Reklama

Poinformowała, że jeszcze przed szczytem Unia Europejska-Turcja będzie rozmawiać z szefami rządów krajów Grupy Wyszehradzkiej.

Kolejnym przystankiem pani premier po Brukseli będzie Paryż, gdzie rozpoczyna się szczyt klimatyczny, poświęcony globalnemu porozumieniu o redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Polska już jest związana zobowiązaniami unijnymi w tym zakresie, znacznie bardziej ambitnymi, niż w reszcie świata . - Te wszystkie zobowiązania muszą być solidarnie podejmowane, przez kraje nie tylko europejskie, ale przez największe gospodarki światowe - powiedziała Beata Szydło.

Dla nas, dla Polski ważne są dwie kwestie: oczywiście ochrona klimatu, ale jednocześnie w takim zakresie i stopniu, który nie będzie uderzał w polską gospodarkę - dodała premier.

Nieformalny początek międzynarodowego szczytu klimatycznego COP-21 dziś o 17:00. Oficjalny - jutro.