Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, europoseł PIS Ryszard Czarnecki powiedział, że jest świadomy, że temat debaty może wrócić, ale - jak podkreślił - nie zmieni to polityki rządu.

Reklama

Jeżeli dzisiaj ta ręka na Polskę podniesiona szybko uschła, mamy przekonanie, że jeszcze nieraz będzie podnoszona, ale my się tym przejmować nie będziemy, dalej chcemy robić porządki w naszym polskim domu i będziemy je robić - powiedział europoseł Czarnecki.

Jego zdaniem, ”ci, którzy dziś się czepiają Trybunału Konstytucyjnego, nie mają pomysłu na bycie w opozycji”.

Europoseł PiS Tomasz Poręba zwracał uwagę, że zamieszanie wokół debaty nie sprzyja wizerunkowi Polski w Unii. Deputowany apelował do posłów PO-PSL o rozwagę.

Apeluję o refleksję do naszych kolegów, apeluję, aby tego typu sytuacje się nie powtórzyły w przyszłości, aby zanim cokolwiek oni będą chcieli zrobić na poziomie swoich grup politycznych przeciwko polskiemu rządowi i przeciwko Polsce, byśmy w naszym, polskim gronie mieli okazję o tym porozmawiać - powiedział Poręba.

Szef Europejskiej Partii Ludowej Manfred Weber mówił dziś, że jego frakcja wycofała się z pomysłu debaty na prośbę polskiej delegacji PO-PSL. Wczoraj z Weberem rozmawiali Grzegorz Schetyna oraz europoseł Jan Olbrycht. Wcześniej europosłowie PO - jak sami mówili - nie protestowali przeciwko inicjatywie zorganizowania dyskusji.