W Warszawie do zebranych pod Sejmem - według szacunków TVP Info ok. 2 tysięcy osób - przemawiała między innymi Agnieszka Holland. Zachęcała do aktywnego przekonywania tych, "którzy myślą inaczej". Towarzyszyły jej okrzyki "zima wasza, wiosna nasza" i "mamy siłę" i "oszukali". - Nie głosowałam na PiS, ale (...) nawet moją wyobraźnie przekroczyło to, co robią - mówiła Agnieszka Holland.

Reklama

Lider KOD-u Mateusz Kijowski mówił, że zgromadzeni "wiedzą, co jest ważne w życiu. Wiemy, ze najważniejsza jest wolność" - powiedział. Demonstrację zakończono odśpiewaniem Hymnu Polski.

Reklama

W Gdańsku przy pomniku Neptuna pikietuje co najmniej tysiąc osób. Sprzeciwiają się nielegalnym - ich zdaniem - działaniom rządu wobec Trybunału Konstytucyjnego. Prowadzący manifestację Radomir Szumełda porównał sytuację w Polsce do... Gwiezdnych Wojen i stwierdził, że rząd jest po ciemnej stronie mocy, a demonstranci - po jasnej.

W Toruniu przy pomniku Kopernika zebrało się kilkaset osób. Przynieśli flagi Polski i Unii Europejskiej oraz transparenty: "Polacy drugiego sortu", "Oddaj księżyc, zabierz Dudę", "precz z kaczyzmem". Obecny na pikiecie poseł PO Arkadiusz Myrcha mówił, że zebrani domagają się poszanowania podstaw państwa demokatycznego.

W województwie kujawsko - pomorskim - oprócz Torunia - KOD zorganizował protesty także w Grudziądzu i w Bydgoszczy. W tym ostatnim mieście równolegle odbywa sie też manifestacja, której organizatorem są środowiska prawicowe, a jej celem jest wyrażenie poparcia dla "Dobrych Zmian".

Reklama

Na placu Sejmu Śląskiego w Katowicach manifestuje kilka tysięcy osób, mieszkańcy kilku miast aglomeracji. Protestujący mówią, że chcą, by rządzący przestrzegali przepisów konstytucji.

Ponad 800 osób zgromadziła demonstracja Komitetu Obrony Demokracji w Lublinie. Jej uczestnicy zebrali się na Placu Litewskim pod hasłem "Obywatele dla demokracji". Jak mówią, zapraszają do demonstracji wszystkich, dla których ważne są wartości demokratyczne, bez względu na poglądy i wyznanie.

Pikiety odbywają się też w Szczecinie, Poznaniu i Wrocławiu, a także w kilku miejscach poza granicami kraju.