W styczniu ponad 100 prokuratorów, złożyło oświadczenia dotyczące przejścia w stan spoczynku. Zdaniem Bartosza Kownackiego absolwenci Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury często są dużo lepiej przygotowani niż prokuratorzy znacznie starsi.

Reklama

Wiceminister obrony odwołał się do swojego doświadczenia, z czasu kiedy odbywał aplikację prokuratorską. Wówczas jak powiedział, doświadczony i bardzo przez swoich kolegów uznawany prokurator w wieku emerytalnym przygotowywał następców do stosowania ustawy, która została pół roku wcześniej została uchylona.
Bartosz Kownacki zauważył, że obecnie prawie jedna trzecia prokuratorów nie zajmuje się prowadzeniem postępowań przygotowawczych, tylko działaniami nadzorczo-administracyjnymi i jego zdaniem nie przepracowują się.

Być może niektórzy z nich mieli świadomość, że po zmianach organizacyjnych więcej prokuratorów będzie skierowanych "na linię", do prowadzenia postępowań przygotowawczych, i taka sytuacja im nie odpowiada - powiedział polityk PiS.

Jego zdaniem ten, kto "dobił do emerytury" dopóki mógł jeszcze czerpać korzyści z tego, że jest czynnym prokuratorem to to robił, a jak "zagoniono by go do pracy" to postanowił odejść.Spośród odchodzących w stan spoczynku prokuratorów większość pracowała w prokuraturach okręgowych.