Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro cieszy się z decyzji Sejmu w sprawie ustawy o prokuraturze. Posłowie przyjęli dziś projekt nowych przepisów. Zmiany przewidują połączenie funkcji ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego. Zakładają również likwidację prokuratur apelacyjnych i powołanie regionalnych. Wprowadzają też jawność oświadczeń majątkowych prokuratorów i jawność postępowań dyscyplinarnych.

Reklama

Minister Ziobro nie ma wątpliwości, że te propozycje to krok w słusznym kierunku. Warto wprowadzać czytelne mechanizmy. Jeśli Prokurator Generalny i rząd dostają stosowne uprawnienia i mogą kierować pracami prokuratury to dobrze, że mogą to czynić jawnie. Decyzje nie muszą być podejmowanie skrycie, za kotarą w gabinecie. A takie rzeczy musiały się dziać, bo nie wierzę, że prokuratorzy sami zadecydowali o wtargnięciu służb do tygodnika Wprost. Na pewno były tam naciski polityczne, a ta z pozoru niezależna prokuratura była kierowana przez PO - stwierdził minister po przegłosowaniu projektu ustawy w Sejmie.

Niewykluczone, że senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpocznie prace nad projektem dziś o godzinie 8.00. Komunikaty na stronie internetowej izby wyższej parlamentu nie są w tej kwestii jednoznaczne.