Przyznanie 20 milionów złotych na szkołę ojca Tadeusza Rydzyka przy jednoczesnym odebraniu tą samą poprawką 20 milionów złotych polskiej kulturze wzbudziło szereg komentarzy, nie tylko politycznych. Pieniądze przesunięto głosami posłów PiS.

W ten sposób 10 milionów złotych miały stracić teatry, kolejne 10 milionów pochodziłoby z puli "pozostałych zadań w zakresie kultury". O 10 milionów złotych posłowie zmniejszyli jednocześnie budżet Rzecznika Praw Obywatelskich.

Kwota 20 milionów złotych przeznaczona na Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu sprowokowała dziennikarza RMF Konrada Piaseckiego do napisania komentarza na Twitterze. Niespodziewanie pod tym wpisem głos zabrała rzecznika Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Anna Lutek. Poprawka zostanie wycofana. Kultura i dziedzictwo narodowe nie ucierpią - odpowiedziała.

Pytana o komentarz przez Informacyjną Agencję Radiową, Anna Lutek nie potrafiła jednak powiedzieć, czy w tej sprawie podjęto działania na szczeblu politycznym. - Nie wiem nic na temat decyzji politycznych - przyznała. Od razu jednak zapewniła, że poprawka zostanie wycofana z uwagi na to, że ministerstwo kultury nie wypowiadało się w tej sprawie.

Z dbałości o polską kulturę, nie wyobrażamy sobie, aby taka poprawka miała przejść - dodała.

Poprawka wycofana przez PiS

Wieczorem poseł PO Michał Szczerba zamieścił na Twitterze wniosek posła PiS Ryszarda Terleckiego wycofujący poprawkę przyznającą 20 mln złotych na uczelnię o. Rydzyka.