Minister Antoni Macierewicz pytany dzisiaj o tę kwestię zapowiedział, że opinia publiczna wkrótce pozna szczegóły tej sprawy. Zostanie zorganizowany specjalny briefing prasowy i stanie się to - jak powiedział - bardzo szybko.

Reklama

Rozporządzenie autorstwa szefa MON zostało opublikowane wczoraj. CZYTAJ WIĘCEJ TUTAJ>>>

Od razu trafiło do międzyresortowych uzgodnień. W ciągu kilku dni ma zostać podpisane i wejść w życie.

Projekt przewiduje, że minister obrony narodowej będzie mógł wznowić badanie wypadku lotniczego, gdy zostaną ujawnione nowe okoliczności lub dowody mogące mieć istotny wpływ na ich przyczyny.

Już wczoraj rzecznik resortu obrony potwierdził, że rozporządzenie ma związek z zamiarem wznowienia badania przyczyn katastrofy smoleńskiej i powołania specjalnej komisji.

W myśl obecnych przepisów o wznowieniu badania katastrofy lotniczej decyduje szef Komisji Badania Wypadków Lotniczych. Nowe rozporządzenie przewiduje, że będzie mógł to robić szef MON. W gestii ministra będzie też wyznaczenie szefa komisji oraz poszerzenie jej składu. Dopuszcza się nawet do 60-ciu członków.

W razie konieczności szef MON będzie również mógł - w porozumieniu z szefem MSWiA - rozszerzyć skład o osoby niezbędne do przeprowadzenia czynności badawczych.