Ujawnienia wszystkich szczegółów spotkania polityków - kosztów, potwierdzających je faktur, rachunków i umów, dokumentacji związanej z zaproszeniem szefa węgierskiego rządu oraz notatek, sprawozdań i stenogramów dotyczących przebiegu rozmów - domaga się od PiS stowarzyszenie Sieć Obywatelska Watchdog. Argumentuje, że są to informacje publiczne (wynikające z art. 61 ust. 1 i 2 Konstytucji RP), które każdy ma prawo poznać.

Reklama

Prawo i Sprawiedliwość zgodziło się pokazać faktury dotyczące wydatków na samo spotkanie. Wynika z nich, że przyjęcie Viktora Orbana w restauracji "Zielona Owieczka" w miejscowości Wielogłowy Kurów w sumie kosztowało 13.385 złotych. Na jednej z faktur widnieje pozycja "najem krótkotrwały obiektu 'Zielona Owieczka' na spotkanie Jarosława Kaczyńskiego z Viktorem Orbanem" i kwota brutto 9.600 złotych. Kolejna opiewa na 3.785 złotych brutto i dotyczy "usługi cateringowej".

Inne
Inne

FAKTURA ZA WYNAJĘCIE RESTAURACJI (plik pdf) >>>

FAKTURA ZA CATERING (plik pdf) >>>

PiS nie zgodził się jednak na ujawnienie szczegółów dotyczących okoliczności zaproszenia Viktora Orbana i przebiegu spotkania z Jarosławem Kaczyńskim.

"Informacja publiczna to informacja o faktach mających istotne znaczenie dla interesu publicznego. Informacją publiczną nie są dowody wewnętrznej korespondencji w bieżącej działalności partii politycznej, notatki, protokoły czy informacje o przebiegu wewnętrznych, zamkniętych spotkań" - odpowiedziała partia.

"Partie polityczne podlegają jawności" - ripostuje na to Sieć Obywatelska Watchdog i kieruje skargę na PiS do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.