Szczyt zakończył się podjęciem bardzo ważnych decyzji, niektórzy nawet mówią, że decyzji, które mają znaczenie historyczne - oświadczył prezydent po zakończeniu szczytu NATO.

Reklama

Dodał, że tak jak od początku planowano, szczyt miał wszechstronny charakter. - Rozmawialiśmy o wszystkich (sprawach) dotyczących Sojuszu Północnoatlantyckiego, kwestiach związanych z zapewnieniem nam bezpieczeństwa - mówił Andrzej Duda.

Stwierdził, że szczyt jednoznacznie pokazał jedność, spójność, solidarność NATO i wzajemne zrozumienie.

Prezydent podziękował wszystkim przywódcom, którzy wzięli udział w szczycie NATO, szczególne wyrazy wdzięczności skierował pod adresem sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga i jego współpracowników.

Reklama
PAP / Paweł Supernak
W piątek przywódcy państw NATO podjęli decyzję o wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu poprzez rozmieszczenie czterech batalionów liczących około 1000 żołnierzy w Polsce i krajach bałtyckich. Potwierdzono też wzmocnienie obecności w południowo-wschodniej części NATO, ogłoszono wstępną gotowość operacyjną tarczy antyrakietowej, a także uznano cyberprzestrzeń za nową sferę działań operacyjnych.
W sobotę NATO potwierdziło wsparcie dla Ukrainy, jej suwerenności i terytorialnej integralności. Zdecydowano też, że Sojusz udostępni samoloty wczesnego ostrzegania i rozpoznania AWACS koalicji zwalczającej tzw. Państwo Islamskie i uruchomi też nową misję na Morzu Śródziemnym.
PAP / Radek Pietruszka