Staniszkis o PiS

Reklama

Prof. Jadwiga Staniszkis odrzuca wizję historii Polski w NATO, którą Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało na wystawie zorganizowanej podczas szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego. Pojawiły się na niej zdjęcia premiera Jana Olszewskiego oraz prezydentów Lecha Kaczyńskiego i Andrzeja Dudy. Nie było natomiast fotografii żadnego z polityków, którzy rzeczywiście doprowadzili do wprowadzenia Polski do NATO, choćby Bronisława Geremka i Aleksandra Kwaśniewskiego.

To jest małostkowe. Ci ludzie zachowują się, jak gdyby ciągle byli przegrani i mieli kompleksy. Chcą wymazywać tych, którzy aktualnie są niewygodni - mówi Jadwiga Staniszkis.

Tusk o PiS

Reklama

Jako przewodniczący Rady Europejskiej rzadko pojawia się w polskich mediach, jeszcze rzadziej udziela wywiadów. Tym razem jednak Donald Tusk odszedł od tej zasady. W tygodniku "Polityka" komentuje między innymi wymierzone w niego działania rządu Prawa i Sprawiedliwości.

Broń polityczna, która nazywa się w skrócie "wina Tuska", zamieniła się we własną karykaturę. Bardzo łatwo złapać liderów PiS, z Kaczyńskim na czele, na ewidentnym spalonym. Bo z ich wypowiedzi wynika wprost, że należało Anglikom w czasie negocjacji, które prowadziłem, oddać kwestię swobodnego przepływu ludności. A to mogło znaczyć wydanie ekonomicznego i społecznego wyroku na kilkaset tysięcy Polaków żyjących dzisiaj w Wielkiej Brytanii - zaznacza przewodniczący Rady Europejskiej.

Szydło o upamiętnianiu ofiar katastrofy smoleńskiej

Beata Szydło odniosła się do decyzji szefa MON Antoniego Macierewicza o tym, by podczas uroczystości państwowych upamiętniać ofiary katastrofy smoleńskiej w odczytywanych apelach pamięci.

Uważam, że to jest bardzo piękna decyzja - powiedziała szefowa rządu.

Minister edukacji o Jedwabnem

Minister edukacji, Anna Zalewska nie chciała jasno powiedzieć w"Kropce nad i", kto odpowiada za pogrom kielecki czy wymordowanie Żydów w Jedwabnem. Jej zdaniem "różne były zawiłości historyczne". Jej zdaniem, w Jedwabnem wydarzył się fakt historyczny, w którym doszło do wielu nieporozumień, do wielu bardzo tendencyjnych opinii.

Dramatyczna sytuacja, która miała miejsce w Jedwabnem, jest kontrowersyjna. Wielu historyków, wybitnych profesorów, pokazuje zupełnie inny obraz. Zostawmy to historykom i książkom historycznym - zauważyła.

Jarosław Kaczyński o Lechu Kaczyńskim

My mogliśmy rozpocząć działalność, bo zastępcą Lecha Wałęsy w Solidarności, potężną postacią faktycznie kierującą związkiem był mój brat - powiedział Jarosław Kaczyński w czasie spotkania przy okazji promocji jego książki "Porozumienie przeciw monowładzy. Z dziejów PC".

Wałęsa ostro do Kaczyńskiego

Były prezydent był gościem Moniki Olejnik w TVN24. Wałęsa bardzo ostro wypowiedział się na temat Jarosława Kaczyńskiego.

Człowieku, schowaj się i to tak, żeby cię nigdy nikt w życiu nie widział i nie pokazuj się na oczy (…) – powiedział Wałęsa.