Wójcikowski zdobył mandat poselski w okręgu wyborczym obejmującym Piotrków Trybunalski.

Reklama

Lider Kukiz'15 Paweł Kukiz napisał na Facebooku: "Dziś nad ranem zginął w wypadku nasz Przyjaciel, Poseł na Sejm RP Rafał Wójcikowski. Miał 43 lata. Osierocił Żonę i dwoje dzieci. Nie jestem w stanie teraz napisać nic więcej... Ogromny żal. Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie".

PAP / PSP Skierniewice

Rzeczniczka łódzkiej policji Joanna Kącka poinformowała PAP, że policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności wypadku, do którego doszło w czwartek ok. godz. 7 rano na drodze S8 w powiecie skierniewickim. Jak podała, 40-letni kierujący volkswagenem bora, jadąc w kierunku Warszawy utracił panowanie nad pojazdem i uderzył w bariery, osoby jadące renault kangoo (5 osób) zatrzymały się w celu udzielenia pomocy; wówczas w ich pojazd uderzył ford transit, którym podróżowało siedem osób.

PAP / PSP Skierniewice
PAP / PSP Skierniewice

W wyniku zderzenia tych dwóch pojazdów lekko ranne zostały dwie osoby, natomiast kierujący volkswagenem bora w wyniku odniesionych obrażeń zmarł.

Podczas oględzin miejsca wypadku i zabezpieczania śladów policjanci odnaleźli dokumenty wskazujące na to, że ofiarą śmiertelną jest 40-letni mieszkaniec Tomaszowa Mazowieckiego - poseł na Sejm RP.

Wójcikowski ukończył Uniwersytet Łódzki, na kierunku finanse i bankowość oraz informatyka i ekonometria. Doktorat uzyskał na Uniwersytecie Łódzkim na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym. Z zawodu był nauczycielem akademickim. Należał do Stowarzyszenia KoLiber. Jako ekspert współpracował z Fundacją Republikańską.

Wójcikowski w Sejmie zasiadał m.in. w Komisji Finansów Publicznych - był zastępcą jej przewodniczącego. Pracował również w Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa oraz w Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

Wójcikowski występował w licznych debatach sejmowych m.in. nad ustawą budżetową - w której apelował do rządu, by w roku 2017 skoncentrował się na obniżeniu ryzyka inwestycyjnego; złożoną przez prezydenta ustawą obniżającą wiek emerytalny - gdzie ocenił, że "przywraca praworządność", ale zwrócił uwagę, że nadal nie ma kompleksowej reformy finansowania Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, czy ustawami wprowadzającymi reformę edukacji - w tej debacie apelował o poparcie - przyjętego później - wniosku mniejszości, który wprowadził rozróżnienie między Zespołem Aspergera i autyzmem.

Znany następca

Mandat po Wójcikowskim przejmie kandydat z kolejnym najwyższym wynikiem w wyborach - Małgorzata Janowska, która uzyskała drugi wynik z listy Kukiz'15 (2877 głosów).

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w przypadku opróżnienia mandatu posła na Sejm, na wakujące miejsce wchodzi kandydat z tej samej listy, który uzyskał kolejno największą liczbę głosów.

Małgorzata Janowska do wyborów na posła startowała z pozycji 2 w okręgu piotrkowskim województwa łódzkiego. Nie należy do partii politycznej.

Reklama

Rzecznik klubu Kukiz'15 Jakub Kulesza powiedział PAP, że Janowska zgodziła się na objęcie mandatu posła.