Lasek powiedział w Radiu Zet , że prokuratura już 10 kwietnia 2010 r. zabezpieczyła zapisy z kamer monitoringu wojskowego portu lotniczego Okęcie.

Reklama

- Na tym filmie przy trapie widać jak pan generał (Andrzej) Błasik z panem kapitanem (Arkadiuszem) Protasiukiem stoją. Według zeznań świadków prowadzili rozmowę ok. 10 minut, inni świadkowie potwierdzają, że również przed wojskowym portem lotniczym doszło do rozmowy między panem kapitanem Protasiukiem a panem generałem Błasikiem. (...) Żaden ze świadków zeznał o jakichś elementach emocjonalnych w tej dyskusji - powiedział Lasek.

Poinformował, że nie udało się odnaleźć zapisu rozmowy Protasiuka z Błasikiem przed portem lotniczym. - Na kamerach nie było tego miejsca rejestrowanego – przyznał. - Faktem jest, że pan generał Błasik z panem kapitanem Protasiukiem rozmawiali dwukrotnie 10 kwietnia - raz przed wojskowym portem lotniczym, drugi raz przed trapem – potwierdził Lasek.

Ponad dwuminutowy film z 10 kwietnia 2010 r., na którym widać m.in. parę prezydencką i ostatnie minuty przed startem rządowego tupolewa, opublikowała w niedzielę rano - w przeddzień 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej - Służba Kontrwywiadu Wojskowego. Na filmie z kilku kamer z monitoringu wojskowego portu lotniczego Okęcie, widać przygotowany do startu samolot Tu-154M nr 101, przed którym na delegację udającą się do Smoleńska na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Widać m.in. czekających przed samolotem kapitana Arkadiusza Protasiuka i Dowódcę Sił Powietrznych gen. Andrzeja Błasika.