Z sondażu dla OKO.press wynika, że elektorat Platformy Obywatelskiej na czele partii widzi raczej Borysa Budkę (28 proc.) i Rafała Trzaskowskiego (25 proc.). Lepiej niż Schetyna wypada nawet była premier Ewa Kopacz, którą wskazało 23 proc. pytanych zwolenników PO.

Reklama

Wyborcy Nowoczesnej zaś nie mają wątpliwości, że w roli przywódcy ugrupowania lepiej sprawdziłaby się szefowa klubu parlamentarnego Katarzyna Lubnauer (38 proc.) czy Kamila Gasiuk-Pihowicz (36 proc.).

Podobna, choć nie zna sytuacja dotyczy Zjednoczonej Prawicy. Spośród elektoratu koalicji rządzącej 28 proc. ankietowanych za najlepszego lidera uważa Jarosława Kaczyńskiego - to niemal jedna trzecia. Ale poparciem aż 49 proc. wyborców PiS i jego koalicjantów cieszy się premier Beata Szydło.

Wyborcy poszczególnych partii zapytani zostali również o to, czy na polskiej scenie politycznej potrzebna jest nowa partia. Aż 80 proc. zwolenników Nowoczesnej wybrało odpowiedź "tak". W przypadku elektoratów PO i PSL było to po 63 proc. Podobnego zdania jest 54 proc. wyborców Kukiz'15, a nawet 30 proc. tych, którzy wspierają PiS.