Prezesa PiS przywitał szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Następnie do Belwederu przyjechał prezydent.

Reklama

Mazurek: Rozmowa Duda-Kaczyński dotyczyła ustaw sądowniczych

Rozmowa prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim dotyczyła projektów ustaw sądowniczych; przebiegała w bardzo dobrej atmosferze - powiedziała PAP rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

Rozmowa dotyczyła ustaw sądowniczych, których propozycje ma złożyć pan prezydent, i ustalenia drogi aby te ustawy zostały uchwalone i naprawiały polskie sądownictwo - dodała.

Sam fakt tego, że do tej rozmowy doszło i że cel został osiągnięty, że wspólnie będziemy reformować wymiar sprawiedliwości i że zarówno Jarosław Kaczyński jak i prezydent Andrzej Duda domówili się co do przeprowadzenia tych ustaw, drogi która skutecznie naprawi wymiar sprawiedliwości, to już jest sukces. My nie mieliśmy pola konfliktu, które doprowadzałoby do jakiegoś kompromisu. Skoro panowie się domówili, to uważam, że wspólnie przeprowadzimy reformę wymiaru sprawiedliwości tak, by spełniała oczekiwania Polaków - powiedziała w rozmowie z TVN24 Mazurek.

Łapiński: Prezydent jest zwolennikiem prawdziwej reformy sądownictwa

Prezydent Andrzej Duda zadeklarował w rozmowie z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, że jest zwolennikiem prawdziwej reformy sądownictwa i liczy, że jego projekty ws. SN i KRS będą poparte w Sejmie - powiedział dziennikarzom rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

Rozmawiano na tematy najważniejsze dla Polski - zaznaczył Łapiński. To była dobra rozmowa i dobra atmosfera - dodał.

Wcześniej w piątek w siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie odbyło się spotkanie kierownictwa partii, z udziałem Jarosława Kaczyńskiego, premier Beaty Szydło, wicepremier Mateusza Morawieckiego, marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, a także wicemarszałków Sejmu: Ryszard Terleckiego (szef klubu PiS) oraz Joachima Brudzińskiego.

Prezydent pod koniec lipca ogłosił decyzje o zawetowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym oraz nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Jak mówił, kierował się poczuciem odpowiedzialności za polskie państwo. Zapowiedział też przygotowanie własnych projektów, które następnie przedstawi Sejmowi. Jak powiedział w czwartek prezydencki minister Andrzej Dera projekty są kończone.