- Kościół widzi swą misję w głoszeniu Ewangelii wszystkim ludziom i w prowadzeniu ich do zbawienia, a nie w bieżących mediacjach politycznych - podkreślił ks. Rytel-Andrianik.

Portal rmf24.pl podał w czwartek, że "grupa polskich biskupów" miała próbować zorganizować spotkanie pojednawcze prezydenta Andrzeja Dudy z Jarosławem Kaczyńskim po tym, jak prezydent zawetował ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym autorstwa PiS.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski poinformował PAP, że artykuł zawiera fałszywe informacje.

- Na portalu rmf24.pl w artykule +Biskupi chcieli doprowadzić do spotkania pojednawczego Duda-Kaczyński. Prezes PiS odmówił+ podano fałszywą informację, jakoby strona kościelna chciała doprowadzić do spotkania Prezydenta RP pana Andrzeja Dudy i Prezesa PiS pana Jarosława Kaczyńskiego na Jasnej Górze dn. 26 sierpnia br., z okazji 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej. Jest to fałszywa informacja – fake news! – oświadczył rzecznik episkopatu.

Podkreślił, że "Kościół widzi swą misję w głoszeniu Ewangelii wszystkim ludziom i w prowadzeniu ich do zbawienia, a nie w bieżących mediacjach politycznych".

Ks. Rytel-Andrianik przypomniał orędzie papieża Franciszka na tegoroczny Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, w którym papież napisał: "Umysł człowieka jest wciąż w ruchu i nie może zaprzestać +mielenia+ tego, co otrzymuje, ale to do nas należy decyzja, jaki materiał mu dostarczamy".

- Nie jest to pierwszy "fake news" w sprawach dotyczących Kościoła katolickiego w Polsce. Apelować więc trzeba, aby – przez szacunek do odbiorców – nie dostarczano umysłom ludzi fałszywych informacji – podkreślił rzecznik KEP.