Informację o jej śmierci potwierdził PAP sekretarz W. Bartoszewskiego Marcin Barcz, który powołał się w tej sprawie na relację najbliżej rodziny zmarłej.

Reklama

- Pani Zofia zmarła dzisiaj rano, w domu - powiedział Barcz. Poinformował też, że pogrzeb Zofii Bartoszewskiej odbędzie się prawdopodobnie w drugiej połowie przyszłego tygodnia na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Zofia Bartoszewska, z domu Makuch (ur. 27 maja 1927 r. w Warszawie), magister filologii polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Wieloletnia współpracowniczka Państwowego Instytutu Wydawniczego (PIW). Od 1967 r. druga żona Władysława Bartoszewskiego. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. współpracowała z Prymasowskim Komitetem Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom. Zmarła 19 października 2017 r. w godzinach porannych w swoim domu na warszawskim Mokotowie.

Jeden z ostatnich dłuższych wywiadów z Zofią Bartoszewską ukazał się w książce "Walczyć za wolność, żyć niezależnie. Wspomnienia o Władysławie Bartoszewskim", Warszawa 2017.

Reklama