W czwartek prezydent Polski Andrzej Duda i prezydent Izraela wzięli udział w Marszu Żywych, który przeszedł sprzed bramy obozowej z napisem "Arbeit macht frei" w byłym niemieckim obozie Auschwitz I do byłego Auschwitz II-Birkenau. Wcześniej odbyło się spotkanie obu prezydentów w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.

Reklama

Czwartkowe wydarzenia skomentował w TVN24 BiS Szewach Weiss. Jego zdaniem przemówienia prezydentów obu państw były w cieniu ustawy o IPN. Każdy prezydent mówił do swoich. Mówił o interesach historycznych, moralnych swego narodu, ale to było w cieniu tej ustawy, tak jakby jej w ogóle nie było - powiedział w wywiadzie dla TVN24 BiS. Prezydent Andrzej Duda czuje, że realizacja tej ustawy, jeśli w ogóle będzie możliwa (...) nie może zatrzymać badania i wypowiedzi na tle historycznym - ocenił Weiss.

Jak dodał, dzisiejszy spotkanie jest bardzo ważne, by nie zgasić marszu do normalności", który toczy się od kilkudziesięciu lat, pod wszystkimi rządami. Prezydent Duda mówi z otwartym sercem, ja mu wierzę - podkreślił były ambasador Izraela w Polsce. Według niego nowelizacja ustawy o IPN zmieniła sytuację polityczną miedzy narodami i między krajami. Dla nas holokaust stał się religią, która łączy cały naród. (...) Sprawa jest bardzo delikatna, ona jest częścią tożsamości narodu żydowskiego - podkreślił.

To dzisiejsze spotkanie jest symbolem i znakiem, że my nie chcemy się pożegnać. My jesteśmy bardzo związani, nie tylko okropną tragedią, ale też życiem w Polsce, koło was setki lat - zaznaczył. Mam nadzieję, że dzisiejsze przyjacielskie spotkanie między prezydentami, da start żeby wrócić do drogi historycznego dialogu i bardzo bliskiej przyjaźni między narodami, która jest potrzebna wam i nam, moralnie historycznie, kulturalnie - podkreślił Weiss.

Czwartkowe spotkanie prezydentów było pierwszym na tak wysokim szczeblu od czasu uchwalenia przez polski Sejm pod koniec stycznia br. nowelizacji ustawy o IPN. Zakłada ona m.in., że każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne, będzie podlegał karze grzywny lub do 3 lat więzienia.