Tusk pokazał, że miejsce Polski jest w sercu Europy - podkreślono m.in. w uzasadnieniu przyznania nagrody honorowej za całokształt działalności.

Reklama

- Nie pozwólcie lunatykom doprowadzić narodów do nieszczęścia. Stanowisko przewodniczącego RE to nie moja meta. Będę zawsze działał tak, żebyście byli dumni z Polski - mówił laureat.

- Zawsze warto pamiętać, że tym najważniejszym miejscem na ziemi jest ojczyzna, Polska. Można dla niej bardzo dużo zrobić mieszkając poza nią. Można odnaleźć fajne życie poza nią, ale warto pamiętać, że to jest to miejsce, gdzie trzeba prędzej czy później wrócić – stwierdził.

Reklama

Nagrodę Polonicus otrzymała także była przewodnicząca niemieckiego Bundestagu Rita Suessmuth za znaczący wkład w dialog niemiecko-polski w aspekcie integracji europejskiej.

Polonicusa otrzymał również Jerzy Owsiak za wybitne zaangażowanie w rozwój społeczeństwa obywatelskiego oraz Benedykt i Róża Frąckiewiczowie – dyrygent i pierwsza solistka chóru Benedictus z Wuppertalu - za animację życia organizacji polskich oraz utrzymanie tradycji Chórów Polskich w Niemczech.

Nagroda Polonicus, przyznawana przez środowiska polonijne w Niemczech, została wręczona po raz pierwszy w 2009 roku. Powstała z inicjatywy Kongresu Polonii Niemieckiej.

Na portalu Instytutu podkreśla się, że honoruje ona działania i postawy prowadzące do poprawy dialogu polsko-niemieckiego w wymiarze europejskim, oraz na rzecz rozwoju kultury polskiej w Europie.