Jaki był pytany w radiu RMF FM, czy resort sprawiedliwości pracuje nad projektem ustawy wprowadzającym instytucję sędziów pokoju, czyli wybieranych w wyborach powszechnych osób, które zajmowałyby się drobnymi sprawami karnymi. Wprowadzenie sędziów pokoju to jeden z postulatów Kukiz'15.

Reklama

Pracujemy nad tym projektem, pracujemy nad projektem sędziów pokoju. Ja jestem w ogóle zwolennikiem tego, żeby w jakiejś perspektywie w Polsce - jeżeli kiedyś będę miał na to decydujący wpływ - znaczna część sędziów była wybierana w wyborach powszechnych - oświadczył wiceminister sprawiedliwości. Podkreślił, że "wstępny projekt ustawy ws. sędziów pokoju już jest".

Zdaniem Jakiego, wybór sędziów w powszechnych wyborach sprawi, że będą oni mieli pełną świadomość, że "raz na jakiś czas będą oceniani przez ludzi, których sądzą". - Chciałbym, żeby sędziowie byli regularnie oceniani przez ludzi, to jest też władza - dodał wiceszef MS.

Reklama

Dopytywany, czy prace nad wprowadzeniem instytucji sędziów pokoju to wstęp do koalicji z Kukiz'15, Jaki odpowiedział, że "niczego nie można wykluczyć". - Ale wierzę w to, że Zjednoczona Prawica wygra wybory w taki sposób, że będzie rządziła samodzielnie - oświadczył.