Podczas konferencji prasowej w Sejmie Monika Rosa przypomniała, że rok temu Nowoczesna złożyła projekt ustawy o związkach partnerskich. - Przez 12 miesięcy marszałkowi Sejmu nie udało się przeprowadzić konsultacji i projekt nie uzyskał nawet numeru druku - zauważyła.

Reklama

- W obliczu ogromnej, negatywnej nagonki, powtarzania kłamstw, szerzenia nienawiści przez czołowych polityków partii rządzącej chcemy dzisiaj powiedzieć, że po pierwsze: będziemy starać się walczyć o prawa gejów i lesbijek, naszych kolegów, koleżanek, państwa sąsiadów, pracodawców, pracowników, którzy są gejami, lesbijkami, osobami transpłciowymi czy biseksualnymi - podkreśliła Rosa.

Posłanka zadeklarowała, że Nowoczesna będzie sojusznikami tych osób. - Będziemy walczyć o prawa tych osób w Parlamencie Europejskim dlatego dzisiaj chcemy podpisać Europejską Deklarację Równości, która mówi o tym, że jako kandydaci i kandydatki do Parlamentu Europejskiego będzie walczyć o prawa osób nieheteronormatywnych, będziemy ich wspierać, będziemy ich sojusznikami" zadeklarowała.

- Będziemy starali się, żeby to Unia była takim przodownikiem walki o równouprawnienie - zaznaczyła Rosa.

Podkreśliła, że deklarację podpiszą kandydaci Nowoczesnej do Parlamentu Europejskiego: Ewa Lieder, Joanna Czerska-Thomas czy Krzysztof Mieszkowski.

Jak informuje na Facebooku Kampania Przeciw Homofobii, Europejską Deklarację Równości podpisała już Partia Zieloni, która - podobnie jak Nowoczesna - wchodzi w skład Koalicji Europejskiej.