W poniedziałek w Giżycku minister obrony przekazał kompanijny moduł ogniowy złożony z moździerzy Rak i wozów towarzyszących 15. Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej. Odbył się także polsko-amerykański piknik wojskowy.

Reklama

- Wojsko Polskie musi być wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt. Przykładem tego najnowocześniejszego sprzętu są moździerze samobieżne Rak razem z wozami dowodzenia, które miałem zaszczyt przekazać – powiedział Błaszczak. Powtórzył, że jego celem jest zwiększenie liczebności armii - czemu służy kampania rekrutacyjna "Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej", prowadzona także w Giżycku, modernizacja techniczna armii i jak najmocniejsze osadzenie w strukturach NATO, a szczególnie zacieśnianie relacji ze stanami Zjednoczonymi Zjednoczonymi.

Przypomniał decyzję o powołaniu 18. Dywizji Zmechanizowanej, a także kontrakty ze stroną amerykańska na zestawy obrony powietrznej Patriot oraz artylerii rakietowej HIMARS. Dodał, że trwają negocjacje w sprawie zakupu przez Polskę wielozadaniowych samolotów bojowych F-35.

Giżycka brygada otrzymuje kompanijny moduł ogniowy, w skład którego wchodzi 8 moździerzy M120 Rak, na podwoziu transportera Rosomak, zaprojektowanych w Hucie Stalowa Wola, oraz cztery wozy dowodzenia. Pierwsze pojazdy tego typu wojsko otrzymało w 2017 r.

Reklama

Mosbacher: Polska i Stany Zjednoczone gwarantują pokój w Europie

Polska i Stany Zjednoczone są liderami, jeżeli chodzi o gwarantowanie pokoju w Europie - powiedziała w poniedziałek w Giżycku ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

Reklama

Podczas polsko-amerykańskiego pikniku wojskowego w Giżycku Mosbacher wskazywała, że w zeszłym tygodniu USA świętowały 243. rocznicę niepodległości. - Tak, jak wiele lat temu Polska pomogła Stanom Zjednoczonym, tak teraz Stany Zjednoczone są zaangażowane w rozwój demokratycznej Polski - mówiła.

- Cieszę się, że widzę amerykańskich żołnierzy stojących ramię w ramię z polskimi żołnierzami. Pokazuje to naszą współpracę. Przeszliśmy w naszej historii naprawdę wiele i nasze więzy będą dalej trwać - oświadczyła ambasador USA.

Mosbacher przypominała, że w minionym miesiącu prezydenci Polski i USA podpisali deklarację dotyczącą zwiększania rotacyjnej obecności wojsk amerykańskich w Polsce o tysiąc żołnierzy. - Planowane jest również rozmieszczenie w Polsce amerykańskich sił powietrznych ze zdolnościami wywiadowczymi, jak również zwiększenie zdolności obronnych - dodała.

Mosbacher stwierdziła, że Polska i Stany Zjednoczone są liderami, jeżeli chodzi o gwarantowanie pokoju w Europie. Przypominała, że bardzo jasno mówił o tym Donald Trump podczas konferencji z Andrzejem Dudą.