Liderzy trzech ugrupowań: SLD, Wiosny i Lewicy Razem potwierdzili w piątek zamiar budowy bloku (pod szyldem "Lewica") przed jesiennymi wyborami do Sejmu i Senatu. W sobotę ma zostać powołany sztab wyborczy Lewicy, a w kolejnych dniach - odsłaniane kolejne filary jej programu. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że Lewica ma startować jako koalicja wyborcza. Liderzy SLD, Wiosny i Lewicy Razem zapowiedzi walkę o zwycięstwo wyborcze.

Reklama

- Pewnie mówią o zwycięstwie na lewicy, bo będą jedyną listą lewicową, to pewnie sami ze sobą wygrają. Chociaż Beata Szydło pokazała, że można być jedynym kandydatem i przegrać. Tu jest też takie ryzyko, że próg wyborczy może wygrać z tą listą - ocenił w rozmowie z PAP szef klubu PO-Koalicji Obywatelskiej Sławomir Neumann.

Zaprosił jednocześnie ludzi o przekonaniach lewicowych do współpracy ze współtworzoną przez PO (wraz z Nowoczesną i Inicjatywą Polska Barbary Nowackiej) Koalicją Obywatelską. - Zachęcam ludzi o poglądach lewicowych, ale mających Polskę i troskę o Polskę na pierwszym miejscu, żeby partykularne i partyjne interesy odrzucili i starali się z nami, z Koalicją Obywatelską, wygrać wybory, bo to jest najważniejsze - podkreślił Neumann.

Dodał, że słowa te kieruje do ludzi, "dla których najważniejsze jest dzisiaj przywrócenie w Polsce praworządności, naprawa służby zdrowia, naprawa edukacji, dbanie o ekologię i środowisko, zadbanie o płace wyższe dla Polaków, o politykę senioralną".

Przypomniał, że te właśnie postulaty" znalazły się w zaprezentowanej w ostatnią sobotę "szóstce Schetyny". - Jeśli widzą się w tej przestrzeni, to zapraszamy ich do Koalicji Obywatelskiej - zaznaczył Neumann.

W czwartek szef PO Grzegorz Schetyna zapowiedział, że Platforma wystartuje w jesiennych wyborach parlamentarnych jako Koalicja Obywatelska (wraz z Nowoczesną i Inicjatywą Polska). 20 proc. miejsc na listach KO mieliby otrzymać kandydaci "obywatelscy", czyli przedstawiciele organizacji pozarządowych, eksperci oraz samorządowcy. PSL zapowiedział samodzielny start pod szyldem "PSL - Koalicja Polska".

"Szóstka Schetyny" to zarys programu Koalicji Obywatelskiej, który szef PO zaprezentował w ostatnią sobotę podczas Forum Programowego w Warszawie. Składają się na nią propozycje zmian w obszarach: "wolności i demokracji", "przyjaznej szkoły", "czystego powietrza i wody", programy "wyższa płaca" oraz "europejska ochrona zdrowia", a także program dla seniorów. Schetyna opowiedział się ponadto za zniesieniem zakazu handlu w niedzielę oraz związkami partnerskimi.