Jak przekazano, toczą się trzy poważne śledztwa, które mogły zaistnieć dzięki zmianom w przepisach. Prokuratura Regionalna w Krakowie zakwestionowała transakcje na kwoty sięgające 20 mln zł, a śledztwo dotyczy grupy przestępczej złożonej z osób prowadzących hurtownie, apteki i zakłady opieki zdrowotnej. Zarzuty postawiono 11 osobom, przy czym zabezpieczono mienie warte ponad 4 mln zł. Z kolei w śledztwie Prokuratury Regionalnej w Gdańsku zakwestionowano transakcje na ponad 50 mln zł. W toku tego postępowania ujawniono i zabezpieczono leki o wartości ponad 4 mln zł, a zarzuty usłyszały trzy osoby. Natomiast w śledztwie białostockiego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji zakwestionowano transakcje na ponad 115 mln zł, a zarzuty przedstawiono 17 osobom.

Reklama

Prokurator krajowy Bogdan Święczkowski mówił zaś, że "prokuratura zyskała nowe, dużo skuteczniejsze instrumenty - od czerwca tego roku - do prowadzenia postępowań karnych".

Zgodnie z nowymi wytycznymi prokuratorzy w każdej z takich spraw mają pamiętać o art. 165 Kodeksu karnego dotyczącym sprowadzenia narażenia życia lub zdrowia wielu osób "poprzez wyprowadzenie leków poza granice kraju".

Święczkowski zaznaczył, że prokuratorzy powinni również pamiętać o tym, by rozważyć przedstawianie podejrzanym zarzutów działalności w zorganizowanej grupie przestępczej i uczynienia z tego procederu stałego źródła dochodu, a także o tym, że "mają być dokonywane w szerokim zakresie zabezpieczenia majątkowe od wszystkich osób zaangażowanych w ten proceder, także zajmujących się działalnością farmaceutyczną czy leczniczą". Postępowania w takich sprawach powinny być prowadzone co najmniej na szczeblu prokuratur okręgowych.

Wnioski o wymiar kary mają być surowe, odnoszące się do wysokiego stopnia społecznej szkodliwości czynów i stanowiące istotne zagrożenie dla ochrony zdrowia publicznego w Polsce - zaznaczył. Dodał, że w wytycznych zobowiązano prokuratorów "do występowania w postępowaniach administracyjnych zmierzających do cofnięcia zezwoleń na prowadzenie aptek lub hurtowni".

Reklama

W 2015 roku rząd PO-PSL zlikwidował prawnokarną odpowiedzialność za zachowania, którymi parała się mafia lekowa - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. W oparciu o nowy stan prawny przygotowano wytyczne dla prokuratorów w sprawie postępowań prowadzonych w tych sprawach - zaznaczył.

"Superwizjer" TVN w ubiegłym tygodniu przedstawił materiał nt. funkcjonowania mafii lekowej w Polsce i mechanizmów jej działania. Z polskich aptek wykupywane są lekarstwa i wywożone tam, gdzie można je sprzedać nawet kilkanaście razy drożej. Żeby było to możliwe, przestępcy otwierają fikcyjne ośrodki zdrowia, nawet w stodołach i pustostanach. To biznes wart miliardy, na którym wielu nieuczciwych przedsiębiorców zdążyło już zbić fortuny.

Ziobro zaznaczył podczas konferencji dot. walki z mafią lekową, że rząd PiS zmienił prawo, "które pozwala od niedawna prokuratorom i organom ścigania w sposób nieporównywalnie bardziej skuteczny przeciwdziałać tego rodzaju przestępczości, która uderza w interesy polskich pacjentów".

Minister podkreślił, że w roku 2015 rząd PO-PSL przeprowadził zmianę prawa, która może być - jego zdaniem - oceniana jako "prezent dla mafii lekowej".

W 2015 roku rząd PO-PSL zlikwidował prawnokarną odpowiedzialność za zachowania, które były uznawane wówczas za przestępcze, w obszarze którym parała się mafia lekowa. Ten przepis utrudniał działalność mafii lekowej, chociażby dlatego, że dawał organom ścigania prawo do wkraczania w obszar działalności tej zorganizowanej przestępczości - wskazał szef resortu.

Ziobro dodał, że "z niezrozumiałych powodów przepis ten został zlikwidowany". To przestępstwo uchylono, zdekryminalizowano to zachowanie, wprowadzając całkowicie nieskuteczną karę administracyjną, która następnie nie była egzekwowana - zaznaczył Ziobro.

Są wytyczne dla prokuratorów dotyczące przestępczości lekowej

Minister przypomniał, że 6 czerwca w życie weszły nowe przepisy dotyczące walki z tzw. mafią lekową. Jego zdaniem ustawa w tym obszarze w sposób fundamentalny zmieniła sytuację prawną organów ścigania i "uzbroiła" polskie państwo w "niezbędne narzędzia, które pozwalają w sposób skuteczny walczyć z przestępczością tzw. mafii lekowej".

Reklama

W ocenie ministra nowa sytuacja prawna odwraca stan w "bitwie pomiędzy mafią a państwem". Nie mam co do tego żadnych wątpliwości, że polskie państwo okaże się dzięki tym zmianom nieporównywalnie bardziej skuteczne i sprawnie radzące sobie z przestępczością w obszarze mafii lekowej niż miało to miejsce przed tymi zmianami - podkreślił.

Zrobiliśmy coś zgoła odwrotnego, niż uczyniła pod koniec swoich rządów koalicja Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Oni wtedy rozbroili to państwo, a my to państwo bardzo mocno uzbroiliśmy w takie narzędzia, które w naszej ocenie w sposób skuteczny pozwolą ścigać mafię lekową - powiedział Ziobro.

Jak zaznaczył, są już "intensywnie" prowadzone śledztwa wykorzystujące nowe przepisy w zakresie czynu, który został popełniony po wprowadzeniu ich w życie. Dodał przy tym, że są także prowadzone postępowanie w oparciu o ten - jak powiedział - "bardzo niedoskonały stan prawny", które zostawiła poprzednia koalicja rządowa.

Ziobro poinformował, że w tej sprawie powstały specjalne wytyczne dla śledczych. Dzięki wprowadzeniu nowego stanu prawnego przygotowany został dokument, mianowicie wytyczne dla prokuratorów związane z ukierunkowaniem prowadzenia tych postępowań, dzięki tym i w związku z tymi nowymi przepisami. Te wytyczne zostaną dziś wysłane do prokuratorów, które prowadzą te postępowania - powiedział minister.