Sejm w czwartek opowiedział się przeciwko uchwale Senatu o odrzucenie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy abonamentowej, która zakłada rekompensatę w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i Polskiego Radia. Nowela trafi teraz do podpisu prezydenta.Lider PO Borys Budka i kandydatka tej partii na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska zaapelowali w czwartek do Prawa i Sprawiedliwości, aby nie odrzucali uchwały Senatu, a zaoszczędzone w ten sposób 2 mld zł przeznaczyć na dofinansowanie służby zdrowia i walkę m.in. z chorobami nowotworowymi.

Reklama

Na profilach twitterowych polityków PO pojawiły się też w czwartek grafiki z hasłem: "2 miliardy. PiS - na TVP. Platforma Obywatelska - na walkę z rakiem. Co wybierasz?". Zamieścili je zarówno szef PO Borys Budka, jak i jego poprzednik - Grzegorz Schetyna. "Na raka w Polsce choruje około miliona osób! Dziś PiS w imieniu Polaków stanie przed wyborem: wesprzeć chorych w walce z rakiem czy uratować prezydenturę Andrzeja Dudy, pompując #2miliardy w propagandową kampanię TVP?" - napisał Budka na Twitterze.

Podobny w treści wpis zamieścił w czwartek były premier Donald Tusk. "To bardzo subtelna różnica: opozycja chce przeznaczyć dwa miliardy na onkologię, a PiS na nowotwór" - napisał szef Europejskiej Partii Ludowej.