Wszystko zależy od tego, czy jeszcze na tym posiedzeniu Sejmu wybrany będzie skład komisji. Każda z partii ma już typy, ale nie wszystkie zostały oficjalnie przedstawione.

Reklama

Komisja ma liczyć siedmiu członków. Jej szefem ma być Ryszard Kalisz z SLD. Według informacji dziennika.pl, Platformę Obywatelską będą reprezentować Danuta Pietraszewska, Tomasz Tomczykiewicz i Wojciech Wilk. PSL ma zaproponować Tadeusza Sławeckiego.

Najwięcej wątpliwości budzą członkowie komisji z PiS-u. Partia rozważała, czy nie zbojkotować jej prac. Posłanka Jolanta Szczypińska ujawniła dziennikowi.pl, że Prawo i Sprawiedliwość będzie jednak reprezentowane w komisji - mimo skandalicznego - jak mówi - okrojenia zakresu jej prac o aferę węglową.

Kto będzie więc reperezentował PiS? Kandydatką jest Beata Kempa. Problem jednak w tym, że była ona wiceministrem sprawiedliwości, gdy Barbara Blida popełniła samobójstwo. Nie wiadomo, jak będzie głosował Sejm. Może być więc wezwana na świadka. Drugim kandydatem ma być Wojciech Szarama - poinformował były premier Jarosław Kaczyński.

Wśród pierwszych świadków wezwanych przez komisję ma być Zbigniew Ziobro. Mówi się też o byłym premierze Jarosławie Kaczyńskim. Komisja może też wezwać Barbarę Kmiecik - osławioną śląską Alexis, zamieszaną w aferę węglową.