Gazeta.ru - jeden z najpopularniejszych portali w Rosji odnotowuje, że wizyta Tuska w Moskwie to wypełnienie przedwyboczych obietnic ocieplenia stosunków między obu państwami.

Reklama

"Eksperci oczekują, że wizyta, jeśli nie stanie się przełomem w polsko-rosyjskich stosunkach, które za czasów konserwatywno-prawicowej koalicji w Warszawie sięgnęły absolutnego zera, to pomoże choć trochę je aktywować" - zauważa portal.

Portal wylicza listę spornych problemów: rosyjskie embargo na nasze produkty rolne, polskie weto na porozumienie między Unią Europejską a Rosją oraz plany rozmieszczenia w Polsce elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej. I przytacza opinię DZIENNIKA, że zbliżające się wybory prezydenckie w Rosji sprawiają, że "teraz nie jest dobry czas na rozmowy i kompromisy".

Innego zdania są eksperci rosyjscy. "Myślę, że w trakcie rozmów Tuska w Moskwie zostanie znalezione kompromisowe rozwiązanie: my nie będziemy wprowadzać sankcji w reakcji na budowę tarczy, a Polska nie będzie torpedować budowy gazociągu po dnie Bałtyku" - powiedział gazecie.ru Władymir Putnik, szef Centrum Badań Europejskich IMEMO.