Podczas konferencji prasowej Bielana powiedział, że wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu pokazuje wagę, jaką przywiązują Stany Zjednoczone do relacji z Polską liderem Trójmorza - grupy dwunastu krajów naszego regionu Europy.

Reklama

Dodał, że relacje polsko-amerykańskie są strategiczne dla Stanów Zjednoczonych i Polski. "Dzięki tym relacjom jest bezpiecznie, jak nigdy dotąd, dzięki tym relacjom na naszym terytorium stacjonują dzisiaj wojska amerykańskie i każdy potencjalny agresor musi brać pod uwagę fakt, że naruszając nasze granice, atakuje również najpotężniejsze mocarstwo militarne na świecie" - ocenił.

Bielan wskazał, że "dzięki świetnym relacjom pana prezydenta Andrzeja Dudy i pana prezydenta (USA) Donalda Trumpa dzisiaj mamy w Polsce pierwsze dostawy gazu skroplonego z USA, co uniezależnia nas od dostaw gazu z Rosji". Także dzięki tym relacjom "Stany Zjednoczone, w przeciwieństwie do Unii Europejskiej, skutecznie blokują budowę gazociągu północnego Nord Stream 2" - wskazał.

Rzecznik sztabu wspomniał o inwestycji firmy Microsoft i firmy Google, która ma zainwestować - jak mówił - "blisko 2 mld zł, tworząc w Polsce 3 tysiące świetnie płatnych miejsc pracy w bardzo nowoczesnym sektorze IT".

W zaprezentowanym spocie pokazany jest prezydent Andrzej Duda, spotykający się z przywódcami światowymi. "Odpowiedzialność, solidarność i sprawiedliwość - oto filary, na których Polska chce budować międzynarodową wspólnotę na rzecz zrównoważonego rozwoju wolnych narodów i równych państw" - ten fragment wystąpienia prezydenta Dudy w ONZ wykorzystany jest w spocie.

Polityka międzynarodowa - otwarta gra interesów. Ważniejsze od uścisków, uśmiechów, poklepywania po plecach jest zabieganie o nasz interes narodowy, o dobro Polski. O to właśnie zabiega prezydent Andrzej Duda, prezydent polskich spraw - powiedział Bielan po prezentacji spotu.