Podczas konferencji zorganizowanej w piątek wiceszef MSWiA i stołeczny radny Błażej Poboży mówił o stosunku Rafała Trzaskowskiego i podległych mu urzędników do kwestii obecności Kościoła Katolickiego i innych związków wyznaniowych w przestrzeni publicznej w mieście. Jego zdaniem działania władz stolicy to świadome i celowe wywoływanie konfliktów światopoglądowych w Warszawie.

Reklama

Jako pierwszy przykład podał spotkanie opłatkowe radnych miasta z ubiegłego roku, które pierwszy raz w historii odbyło się bez udziału duchownych. Drugim przykładem – jego zdaniem – które jest wymierzone w obecność znaczenia Kościoła rzymskokatolickiego było obniżenie wysokości dotacji przyznawanej dla Centrum Myśli Jana Pawła II. Dotacji na stypendia dla najzdolniejszej młodzieży. W naszej ocenie za tą decyzją Rafała Trzaskowskiego stała niechęć do patrona Centrum Myśli Jana Pawła II – wskazał.

I jako ostatni przykład, który potwierdza jego zdaniem niechęć władz Warszawy do kościoła jest list, który wysłała Renata Kaznowska zastępca prezydenta m.st. Warszawy, do wszystkich dyrektorów warszawskich szkół i placówek oświatowych. W sposób zawoalowany, ale jednoznaczny w odbiorze, przypomina o konieczności eliminacji wszystkich symboli (religijnych - PAP), ale także duchowych organizowanych w szkołach – poinformował radny o treści tego pisma.

Jak mówił, to jest przypadek zwalczania obecności kościoła w życiu społecznym. W związku z tym otwarte pozostanie nieco prowokacyjne pytanie, które było tematem piątkowej konferencji: Czy po tych trzech przykładach kolejnym krokiem Rafała Trzaskowskiego będzie decyzja o usuwaniu krzyży z placówek oświatowych w Warszawie - zastanawiał się polityk.