W czwartek w Sejmie odbywa się debata nad projektem uchwały, autorstwa PiS, w sprawie propozycji wprowadzenia unijnego mechanizmu relokacji nielegalnych migrantów.

Reklama

"Rząd zawalił"

Ta uchwała ma tylko wymiar symboliczny, a nie realny. To jest tylko gest. Kto robi gesty? Gesty robi ktoś, kto jest słaby, nie poradził sobie i nie dziwię się, że to premier Mateusz Morawiecki nie przedstawia tutaj stanowiska rządu, bo rząd zawalił - ocenił Maciej Gdula (Lewica).

Zwracając się do polityków PiS powiedział: "mówicie, że to jest takie straszne prawo ten mechanizm relokacyjny, że godzi w suwerenność i nie byliście w stanie żadnego z tych 25 krajów, oprócz Węgier, przekonać, żeby poparł polskie stanowisko". To jest dowód tego, że rząd sobie nie poradził - stwierdził Gdula.

Reklama

Bardzo byśmy chcieli, żeby Polska dostała pieniądze na pomoc Ukraińcom. Dlaczego rząd nie był w stanie załatwić pieniędzy na Ukraińców, dlaczego tych pieniędzy nie ma? Nie byliście się w stanie dogadać nawet z Niemcami, którzy byliby największymi beneficjentami tego systemu - zaznaczał poseł Lewicy.

Gdula przyznał, że zgadza się z rządem, iż mechanizm relokacji nie będzie skuteczny. Dlatego nie jesteśmy też wielkimi orędownikami tego systemu, ludzie będą się swobodnie przemieszczać po Europie niezależnie od tego, do jakiego kraju zostaną przypisani - powiedział.

Chciałem wam podziękować, że otworzyliście szeroko drzwi dla migracji w Polsce. Sprawiliście, że Polska jest znowu wielokulturowa, są tu Ukraińcy, Białorusini, ale także Hindusi, Pakistańczycy, ludzie z Indonezji, Gruzji. Legalnie. Dlatego nikt nie kupi tej waszej opowieści, że dzieje się straszliwa krzywda Polsce - powiedział Gdula.

Reklama

Szef PSL: Te środki nam się należą

Także lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz wskazał, że "oczekujemy za tą pomoc dla Ukraińców w Polsce wsparcia finansowego - dla polskich przedsiębiorców, samorządowców, organizacji pozarządowych". Tak, te środki nam się należą - podkreślił.

Dlaczego ich nie pozyskaliście do tej pory, dlaczego nie wystąpiliście, dlaczego jesteście nieskuteczni? - pytał lider PSL przedstawicieli rządu.

Wcześniej, podczas debaty, prezes PiS Jarosław Kaczyński odnosząc się do kwestii relokacji migrantów w UE ocenił, że ta sprawa musi być przedmiotem referendum. I my to referendum zorganizujemy - zapowiedział.

Nie trzeba organizować referendum w tej sprawie, bo wynik jest jednoznaczny. Wystarczy wyjechać za rogatki Warszawy i usłyszycie to, co my słyszymy. Nie ma zgody Polaków na automatyczną relokację. Wszyscy mamy wspólne zdanie, ale bądźcie w tej sprawie skuteczni, dlaczego tego nie zablokowaliście - mówił Kosiniak-Kamysz.

autor: Marcin Jabłoński