Listę Prawa i Sprawiedliwości otwiera Paweł Kukiz. W pierwszej piątce tej listy znalazło się jeszcze dwóch polityków ugrupowań będących koalicjantem PiS - Marcin Ociepa (stowarzyszenia OdNowa RP) i Janusz Kowalski (Suwerenna Polska). Biorąc pod uwagę wyniki tej trójki z ostatnich wyborów, jeżeli uda im powtórzyć sukces z 2019 roku, to możliwe jest utrzymanie obecnego stanu posiadania, czyli 5 mandatów z 12 w regionie.

Reklama

Siemoniak "jedynką" KO

Listę największego konkurenta Zjednoczonej Prawicy, czyli KO, otwiera poseł Tomasz Siemoniak, minister obrony w rządach PO-PSL. Na liście KO jest też wiceprzewodniczący Nowoczesnej Witold Zembaczyński. Zabrakło na niej m.in. szefa regionalnych struktur PO Andrzeja Buły, który jest marszałkiem województwa i sekretarza regionalnej PO i byłego posła tej partii Roberta Węgrzyna, chociaż ten deklarował chęć startu w wyborach.

Reklama

O reelekcję z numeru jeden na liście KW Mniejszość Niemiecka będzie starał się Ryszard Galla. Mniejszość ma nadzieję na powrót sytuacji z początku lat 90-tych, gdy posiadała kilku przedstawicieli w Sejmie i jednego senatora. Walczyć ma o to m.in. Rafał Bartek - przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim (kandydat do Sejmu) oraz Henryk Lakwa, obecny starosta opolski, który będzie kontrkandydatem w okręgu obejmującym stolicę regionu i jego powiat m.in. dla kandydata Paktu Senackiego (Piotr Woźniak z Lewicy) i rektora Politechniki Opolskiej Marcina Lorenca (PiS).

Jedynką Lewicy w regionie ponownie będzie posłanka Marcelina Zawisza, która w ubiegłej kadencji zdobyła mandat jako "spadochroniarz" z Warszawy, zwyciężając z liderem opolskiego SLD, Piotrem Woźniakiem.

Na liście KKW „Trzecia Droga - PSL - PL2050 Szymona Hołowni” jedynką jest 24-letni Adam Gomoła, deklarujący się jako "Ślązak, działacz społeczny i ekonomista". Jak przyznał w wywiadzie dla jednego z portali, w ostatnich wyborach głosował na Konfederację. Początek kampanii Trzeciej Drogi w regionie był dość trudny, bo jak wychwyciły regionalne media, przedstawiciele ugrupowania Hołowni nie za bardzo współpracowali z ludowcami i zdarzało się, że tego samego dnia koalicjanci robili osobne konferencje prasowe w różnych miejscach, dowiadując się o tym od dziennikarzy.

Konfederacja wystawiła Skalnika

Pierwsze miejsce na liście Konfederacji przypadło Włodzimierzowi Skalnikowi, który już kilkukrotnie - bez powodzenia - startował w różnego rodzaju wyborach.

W 2019 roku najwięcej mandatów poselskich w regionie zdobył PiS (5), przed KO (4). Po jednym mandacie miały: Mniejszość Niemiecka, Lewica i Kukiz'15.

autor: Marek Szczepanik