Zgodnie z planem obrad Sejmu, w poniedziałek, 11 grudnia na godzinę 15 przewidziane jest głosowanie nad udzieleniem wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego. Jednak najpewniej już kilka godzin później odbędzie się głosowanie, podczas którego na stanowisko premiera może zostać wybrany Donald Tusk.

Reklama

W tym tygodnie Sejm będzie obradował w środę i czwartek, a następnie w poniedziałek i wtorek, tj. 11 i 12 grudnia.

Jak informuje tvn24.pl, zgodnie z harmonogramem prac 11 grudnia o godzinie 10. planowane jest "przedstawienie przez Prezesa Rady Ministrów programu działania Rady Ministrów z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania".

Planowane są wówczas "10-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu koła". Ma to łącznie zająć ok. pięć godzin. Po czym o na godzinę 15. przewidziano pięć minut na przeprowadzenie głosowania nad wotum zaufania.

Tusk zostanie premierem już w poniedziałek?

Następnie planowana jest przerwa w trakcie której będzie możliwe "zgłaszanie kandydatur na Prezesa Rady Ministrów".

O godzinie 16:30 parlamentarzyści przystąpią do wyboru kandydata na nowego premiera, a na godz. 20. przewidziano 5-cio minutowe głosowanie.

Dnia kolejnego, 12 grudnia, we wtorek, na godzinę 9. planowane jest "przedstawienie przez Prezesa Rady Ministrów programu działania oraz składu Rady Ministrów wraz z wnioskiem w sprawie wyboru Rady Ministrów".

Ten etap obrad, obejmujący "10-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu koła", jest zaplanowany do godziny 15. Następnie od godziny 15 do 15:15 przewidziano głosowania w sprawie składu nowego rządu.