Dziennik Gazeta Prawana logo

Hołownia "straszony"? "Uznał, że będzie ślepym wykonawcą decyzji Tuska"

6 stycznia 2024, 10:53
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Szymon Hołownia i Donald Tusk w Sejmie
Szymon Hołownia i Donald Tusk w Sejmie/PAP Archiwalny
"Marszałek Hołownia uznał, że będzie ślepym wykonawcą decyzji Donalda Tuska, zamienił swój gabinet na filię biura poselskiego Tuska" - stwierdził na antenie RMF FM poseł Waldemar Buda z PiS.

Buda został zapytany o to, co może się wydarzyć podczas rozpoczynającego się w środę posiedzenia Sejmu, jeśli Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nie będą mogli wejść na salę obrad. 

Dezaktywacja kart poselskich Kamińskiego i Wąsika

W piątek szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki wydał dyspozycję dezaktywacji ich kart poselskich. Wąsik oświadczył w Telewizji Republika, że razem z Kamińskim są posłami i pójdą na najbliższe posiedzenie Sejmu.

Poseł PiS stwierdził, że nie było dotąd marszałka, który by blokował posłowi dostęp do pracy. Ciężko przewidzieć sytuację i emocje z tym związane. Marszałek odpowiada za bezpieczeństwo, spokój, normalną pracę parlamentu. Pytanie, czy udźwignie ten ciężar. Musi zapanować nad sytuacją, która się będzie działa 10 i 11 stycznia. (...) Marszałka przerosła ta sytuacja. Nie chcę przewidywać, co będzie się działo - powiedział Buda.

Na uwagę, że według wypowiedzi marszałka Hołowni dla poniedziałkowego "Newsweeka" był on straszony alternatywnym posiedzeniem Sejmu w sali kolumnowej, Buda zareagował: Nie planujemy tego typu działań, jesteśmy opozycją poważną i merytoryczną.

Uchylenie decyzji Hołowni ws. wygaszenia mandatów

Rolą marszałka jest wyjść z tej sytuacji. On ma uchyloną decyzję ws. wygaszenia mandatów. Musi sobie z nią poradzić, szukać kompromisu. Powinien spotkać się z przewodniczącymi klubów, zwołać Prezydium, szukać koncyliacyjnego rozwiązania sprawy - powiedział Buda.

Na 10 stycznia jest planowane przeprowadzenie drugiego czytania projektu ustawy budżetowej na 2024 roku. Budżet powinien trafić na biurko prezydenta do 29 stycznia.

Buda pytany, czy na horyzoncie jest możliwość zablokowania budżetu, a przez to ogłoszenia przez prezydenta wcześniejszych wyborów, odparł, że prezydent Andrzej Duda tej sytuacji się przygląda. Kompletnie nie gramy na taki scenariusz, ale rozumiem prezydenta, który mówi o tym, że ma być ład i postępowanie zgodnie z prawem, czyli oparte o ustawy i przepisy prawne - stwierdził poseł PiS.

Marszałek Hołownia "ślepym wykonawcą decyzji Tuska"

Marszałek Hołownia uznał, że będzie ślepym wykonawcą decyzji Donalda Tuska, zamienił swój gabinet na filię biura poselskiego Tuska. (...) Oczekujemy, że marszałek zacznie myśleć szerzej, horyzontalnie, tzn. pełni funkcję, która zobowiązuje go do tego, żeby doprowadzać do spokoju i ładu państwowego. I nie może podejmować decyzji na tyle kontrowersyjnej, która rodzi kolejne konsekwencje, bo w polityce nie tylko liczymy konsekwencje prawne, ale też polityczne. Również te, które być może nie są oczywiste. On będzie odpowiadać za sytuację, w której 11 stycznia może dojść do jakiejś trudnej sytuacji w Sejmie, albo 10 stycznia - powiedział Buda.

Protest PiS przed Sejmem

11 stycznia PiS organizuje protest przed Sejmem.

W środę do Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN wpłynęły przekazane przez marszałka Sejmu Szymona Hołownię odwołania Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego od decyzji marszałka o wygaszeniu im mandatów. W czwartek przed południem w sprawie odwołania Wąsika w Izbie Pracy SN podjęte zostało postanowienie o przekazaniu tej sprawy do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN. Następnie - w czwartek wczesnym popołudniem - poinformowano, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN uchyliła postanowienie marszałka Sejmu o wygaszeniu mandatu posła Macieja Wąsika. W piątek z kolei poinformowano, że ta sama izba uchyliła postanowienie marszałka Sejmu ws. stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Mariusza Kamińskiego.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło PAP
Zapisz się na newsletter
Świadczenia, emerytury, podatki, zmiany przepisów, newsy gospodarcze... To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik Radzi. Chcesz się dowiedzieć, kto może przejść na wcześniejszą emeryturę? A może jakie ulgi można odliczyć od podatku? Kto może otrzymać środki w ramach renty wdowiej? Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj