Adam Bondar mówił w TVN24 między innymi o kwestii prokuratora Dariusza Barskiego. W piątek Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że Barski został przywrócony do czynnej służby w 2022 roku bez podstawy prawnej. W związku z tym, jak podało Ministerstwo, od 12 stycznia jest on w stanie spoczynku i nie pełni funkcji Prokuratora Krajowego. Ministerstwo przekazało, że obowiązki prokuratora krajowego przejął Jacek Bilewicz. Prezydent Andrzej Duda skrytykował tę decyzję, domagając się, aby Bodnar wycofał się z niej.

Reklama

Bodnar: Absolutnie mam rację

Absolutnie nie zamierzam się wycofać, ponieważ uważam, że absolutnie mam rację w tym, co zostało przedstawione panu prokuratorowi Dariuszowi Barskiemu w piątek, a mianowicie to, że jest on prokuratorem w stanie spoczynku - oświadczył Adam Bodnar w TVN24.

Pan prokurator został przywrócony do czynnej służby prokuratorskiej na podstawie przepisu, który miał charakter epizodyczny i który już nie obowiązywał od wielu lat - mówił.

"Bilewicz jest jednym z najbardziej doświadczonych prokuratorów w Polsce"

Bodnar mówił również w TVN24 o wyznaczonym do pełnienia obowiązków prokuratora krajowego Jacku Bilewiczu. Jest jednym z najbardziej doświadczonych prokuratorów w Polsce. Swego czasu był prokuratorem Prokuratury Generalnej. To była instytucja, która istniała wcześniej przed Prokuraturą Krajową. I został w 2016 roku zdegradowany przez Zbigniewa Ziobrę. Dla mnie to, że on teraz ponownie jest prokuratorem Prokuratury Krajowej, jest pewnym aktem słuszności dziejowej, że on może dalej na tym najwyższym szczeblu pracować w prokuraturze - powiedział.